Često se spominje kao "lijek" za prehladu, ali pileća supa ne posjeduje čvrste naučne dokaze koji bi podržali tvrdnje o njenoj sposobnosti liječenja. Laboratorijske studije sugerišu da bi mogla imati protuupalna svojstva, ali ta saznanja još nisu dovoljna za jasne medicinske zaključke.
Ipak, supa može pružiti određene prednosti u borbi protiv prehlade.
Njena temperatura pomaže u otvaranju disajnih puteva, a toplina stimuliše cirkulaciju i olakšava protok sluzi. Supa s povrćem može biti izvor vitamina i minerala, koji podupiru imunološki sistem i ubrzavaju oporavak.
Mnogi stručnjaci ističu i psihološki efekt koji konzumiranje tople supe može imati. Taj osjećaj ugode može djelovati poput placebo efekta, čineći bolesnika opuštenijim i manje pod stresom, što može ubrzati oporavak.
Kratkotrajni efekti
Jedno istraživanje iz 2000. godine provedeno na Univerzitetu u Nebraski pokazalo je da pileća supa može smanjiti upalu tako da usporava aktivnost bijelih krvnih zrnaca. Efekti su, međutim, bili kratkotrajni, a druga istraživanja sugerišu da bi sličan uticaj mogla imati i obična topla voda.
Zanimljivo je i da konzumacija vruće supe može pomoći u povećanju izlučivanja nazalnog sekreta, što doprinosi prohodnosti nosa.
Možda nije čudesni lijek protiv prehlade, ali njena uloga u pružanju hidratacije, hranjivih tvari i fizičke ugode tokom bolesti nesumnjivo može biti korisna.