Kako ljeto dolazi kraju, imat ćemo još manje sunčeve svjetlosti, pa je osiguranje adekvatnih nivoa vitamina D još važnije. Nutricionistička terapeutkinja Farzanah Nasser objašnjava znakove nedostatka vitamina D i preporučuje dostupnu hranu bogatu vitaminom D.
Vitamin D pomaže u regulaciji nivoa kalcijuma i fosfata, koji utiču na naše kosti i mišiće. Iako se često smatra mineralom, to je hormon koji prvenstveno sintetišemo iz sunčeve svjetlosti.
Vitamin D se apsorbuje kroz kožu putem receptornih ćelija, a zatim se skladišti unutar tijela, gdje može ostati neaktivan dok nije potreban. Jetra i bubrezi zatim pretvaraju skladišteni vitamin D u aktivni oblik koji tijelo zahtijeva kada je potrebno.
U teškim slučajevima, dugotrajni nedostatak vitamina D može izazvati rahitis kod djece i osteoporozu kod odraslih.
Nasser kaže da “održavanje dobrog nivoa vitamina D tokom jeseni može pomoći u prevenciji prehlada i gripe. Studije su pokazale da visoki nivoi prehlada i gripe u Velikoj Britaniji nastaju tokom zime i možda postoji korelacija sa našim najnižim nivoima vitamina D u isto vrijeme.”
Da biste povećali nivo vitamina D u ovim hladnijim mjesecima, “pokušajte da dobijete oko 15 do 20 minuta sunčeve svjetlosti na svojoj koži između 9 sati ujutro i 3 sata popodne, a zatim odmah nanesite SPF,” što je također preporučeno od strane Medicinskog centra Univerziteta Columbia.
Ovo ne bi trebalo da se praktikuje bez nošenja SPF sa širokim spektrom tokom ljeta, kada je izloženost suncu najviša.
Kako da znate imate li nedostatak vitamina D?
Prvo i najvažnije, razgovarajte sa svojim doktorom ako ste zabrinuti zbog toga da li unosite dovoljno vitamina D. Znakovi nedostatka vitamina D mogu uključivati: umor, slabe nokte, gubitak kose i stalne prehlade, prenosi Ljepota i Zdravlje.
“Opšti ljekari ne samo da mogu testirati vaše nivoe vitamina D, već vam mogu pomoći da osmislite plan suplementacije. Preporučujem da ovo uradite krajem septembra, kako biste mogli procijeniti koliko je vašem tijelu uspjelo da apsorbuje vitamin D tokom ljeta,” objašnjava Nasser.
“Možete koristiti akronim SMASH kao pomoć: losos, skuša, inćuni, sardine i haringa,” kaže Nasser. Žumanca i crveno meso su također dobri izvori, kao i obogaćeni vitamini D za doručak.