Nije tajna da vježbanje ima dug spisak zdravstvenih beneficija, a doktori i fitness stručnjaci preporučuju da odrasli obavljaju neku vrstu fizičke, aerobne aktivnosti svake sedmice. Međutim, može biti nejasno kako uskladiti prehranu i dijetu sa vašom rutinom vježbanja. Trebamo li jesti prije treninga? I ako da, šta bismo trebali jesti? Da bismo saznali, pitali smo nutricioniste kako optimizirati vježbanje s hranom. Saznajte zašto trebate jesti prije vježbanja, kada to učiniti i šta jesti.
Zašto trebate jesti prije treninga?
Glukoza je od najveće važnosti kada je u pitanju povećanje vaše energije prije vježbanja, kaže registrovani dijetetičar Brenna Larson. “Jedenje laganog obroka ili užine prije vježbanja pruža tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tokom vježbanja,” objašnjava ona. “To pomaže u poboljšanju energije i izdržljivosti tokom treninga, posebno za aktivnosti umjerenog do visokog intenziteta.”
Ako se osjećate umorno tokom vježbanja, to bi mogao biti jasan znak da ne unosite dovoljno goriva prije vježbanja. “Jedenje prije vježbanja sprečava osjećaj gladi i umora koji vas mogu ometati tokom treninga,” dijeli Larson. Također napominje da jedenje obroka prije vježbanja znači da će vam nivo šećera u krvi ostati stabilan, osiguravajući da vaše tijelo ne doživi nagle padove energije tokom treninga. Ovo je posebno važno za jutarnje treninge, kada su energetske rezerve vašeg tijela iscrpljene nakon noćnog posta.
Kako jedenje prije treninga utiče na trening?
Pružanje goriva vašem tijelu prije vježbanja ne samo da povećava vašu energiju, već i priprema vaše tijelo za brži oporavak, prema registrovanom dijetetičaru Shelby Love. Jedenje dobro usklađene užine ili obroka prije vježbanja može zaista promijeniti igru kada su u pitanju izdržljivostni sportovi, trening visokog intenziteta ili dizanje tegova.
“Pravilno usklađena ishrana ne samo da smanjuje razgradnju proteina u mišićima tokom treninga, već također olakšava efikasniji oporavak, promovišući povećanje rasta mišića i popravak nakon vježbanja,” objašnjava Love. “Prije-vježbanje gorivo štiti mišiće od prekomjernog trošenja i pomaže u bržem oporavku, što je ključno za dugoročno zdravlje i funkciju mišića.”
Kada jesti prije treninga?
Vrijeme je važno kada je u pitanju pružanje goriva za vaš trening. Love savjetuje da težite punom obroku oko 2 do 3 sata prije vježbanja, kako biste svom tijelu dali dovoljno vremena za probavu, razgradnju nutrijenata i pretvaranje svega u gorivo. Ako vam je potrebna brža energija, jedenje male užine bogate ugljenim hidratima oko 30 do 60 minuta prije vježbanja će vam dati dovoljno energije za trening. Ključ je, kaže ona, slušati svoje tijelo i prilagoditi vrijeme obroka i užina prema tome kako se osjećate tokom treninga.
Šta trebate jesti?
Hrana prije vježbanja trebala bi sadržavati mješavinu ugljenih hidrata i proteina, a također biti lagana za probavu bez gastrointestinalnih nelagodnosti. Larson objašnjava da ugljeni hidrati pomažu našem tijelu da održava nivo šećera u krvi, dok je protein nutrijent koji pomaže u sprečavanju razgradnje mišića tokom vježbanja. Aminokiseline prisutne u proteinu mogu pomoći u popravku i oporavku mišića, što također smanjuje bol u mišićima i promoviše rast mišića.