tijelo daje signal

Ako se svako jutro budite iscrpljeni, možda nije u pitanju umor

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Ilustracija
Ako se svako jutro budite iscrpljeni, sa glavoboljom i osjećajem da još niste "prisutni", možda nije samo umor u pitanju – vaše tijelo vam šalje signal.

Teško buđenje, poznato i kao jutarnja inercija spavanja, može biti znak da tijelo nije potpuno završilo proces odmora. Jedan od najčešćih uzroka ovog stanja je poremećaj cirkadijalnog ritma, kada se jutro doživljava kao "produžetak noći", čime buđenje dolazi prerano za unutrašnji biološki sat. Rezultat toga su zbunjenost i osjećaj težine.

Nedostatak sna također je čest uzrok. To može biti posljedica nesanice, stresa, kasnog odlaska na spavanje, ili loše organizacije vremena. Ponekad nije presudan broj sati sna, već njegov kvalitet, koji može biti narušen apnejom, refluksom, anksioznošću, bučnom okolinom ili konzumiranjem alkohola prije spavanja.

Također, depresija i anksioznost mogu ozbiljno utjecati na kvalitetu spavanja i otežati ustajanje, čak i nakon punih osam sati sna.

Ako se ovakvo stanje ponavlja i narušava kvalitet života, preporučuje se posjetiti ljekara i, po potrebi, poduzeti dodatne analize ili se obratiti specijalistima poput neurologa, psihologa, ORL doktora, a u nekim slučajevima i stomatologa, ako postoji sumnja na noćno škrgutanje zubima.

Savjeti za lakše i prijatnije buđenje

Uvedite jutarnju fizičku aktivnost: Ne morate odmah ići u teretanu; dovoljno je istezanje, nekoliko čučnjeva, brza šetnja ili joga. Ove aktivnosti ubrzavaju cirkulaciju i prirodno podižu nivo energije. Pripremite odjeću za vježbanje već uvečer i ostavite je na vidljivom mjestu kako biste se lakše motivirali.
Pojedite kvalitetan doručak: Nutritivan doručak bogat složenim ugljikohidratima (poput ovsenih pahuljica) i umjerenim unosom proteina (poput jaja ili jogurta) može stabilizirati šećer u krvi i osigurati energiju za prvi dio dana. Izbjegavajte šećerne grickalice koje izazivaju brze oscilacije energije.
Otvorite prozor i pustite svjetlost: Prirodna svjetlost igra veliku ulogu u regulaciji cirkadijalnog ritma. Jutarnje sunce stimulira lučenje kortizola – hormona budnosti, dok smanjuje melatonin – hormon sna. Ako možete, izađite na terasu ili prošetajte 5-10 minuta odmah nakon buđenja.
Održavajte dosljedan ritam spavanja: Pokušajte odlaziti na spavanje i buditi se u približno isto vrijeme svaki dan, čak i vikendom. Tvoje tijelo voli rutinu, a biološki sat će se prirodno prilagoditi, olakšavajući jutarnje buđenje.

Kada potražiti pomoć?

Ako unatoč svim pokušajima i dalje svakog jutra osjećate iscrpljenost i borite se sa željom da ostanete u krevetu, možda se radi o disaniji. Ovo stanje često je povezano s depresijom, anksioznošću ili drugim emocionalnim poremećajima. Nemojte ga ignorirati – profesionalna pomoć može značajno poboljšati kvalitetu spavanja, raspoloženje i energiju tokom dana.

Buđenje ne bi trebalo biti mučenje. Ako svaki dan započinjete s glavoboljom i umorom, vrijeme je da preispitate svoj način života, navike i zdravlje. Promjene možda neće doći preko noći, ali uz male i dosljedne korake – poput svjetlosti, pokreta, zdravog doručka i dobrih navika – vaše jutro može postati mirniji, lakši i produktivniji dio dana.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba