savjeti

Zašto nam je koncentracija loša ujutru i kako to promijeniti?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
FOTO: Freepik
Mnogi ljudi ujutru imaju problem sa koncentracijom, što stručnjaci povezuju sa stanjem poznatim kao "inercija sna".

Psiholog Rachel Goldman za "Parade" objašnjava da je to "pospano stanje u kom se mozak još uvijek prilagođava prelasku iz sna u budnost, što otežava koncentraciju".

Ovo stanje može uticati na čitav dan, uzrokujući poteškoće u donošenju odluka, osećaj neorganizovanosti i dezorijentisanosti.

Terapeutkinja Joelle Murray ističe da postoji jedna navika koja može da poboljša jutarnji fokus, a ona počinje jednostavnom večernjom rutinom.

"Večernja rutina, koja uključuje umirujuće aktivnosti kao što je priprema hrane ili odjeće za sljedeći dan, može pomoći u stvaranju stabilne jutarnje rutine", objašnjava ona i dodaje da ovo smanjuje stres i omogućava bolji početak dana.

Psiholog Raquel Martin također naglašava važnost smanjenja upotrebe ekrana prije spavanja.

"Izbjegavajte skrolovanje kroz društvene mreže dok ste u krevetu i zatamnite ekran sat vremena prije spavanja. Također, punite mobilni telefon na drugoj strani sobe da biste smanjili iskušenje i omogućili bolji san", kaže ona.

Kvalitetan san je presudan za jutarnju koncentraciju, objašnjava psiholog Supatra Tovar.

"Kvalitetan san omogućava mozgu da obradi informacije, napuni energijom i podrži mentalno zdravlje. Večernje rutine, poput izbjegavanja ekrana i opuštajućih aktivnosti, šalju telu signal da se pripremi za odmor", ističe on.

Razumijevanje uzroka smanjenog jutarnjeg fokusa je prvi korak ka promijeni. Uspostavljanje navika, kao što je smanjenje upotrebe tehnologije i održavanje dosljednog rasporeda spavanja, može značajno poboljšati koncentraciju i mentalnu jasnoću.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba