Rucking: Unaprijedite mišićnu snagu i sagorijevajte kalorije s teretnim ruksakom
Izraz rucking potječe od vojnog izraza "ruck marching", što znači marširanje sa prtljagom, uobičajenog vojnog treninga. Dok profesionalni vojnici moraju nositi teže prtljage i prelaziti velike udaljenosti, rucking u rekreativnom smislu postaje popularan jer omogućuje prilagodbu težine ruksaka i dužine hodanja prema vlastitim mogućnostima, čineći ga lakšim i zabavnijim za širu populaciju.
Jednostavna i zabavna alternativa trčanju
U svijetu se sve više formiraju klubovi koji okupljaju entuzijaste ruckinga. Glavne prednosti ove fizičke aktivnosti uključuju poboljšanje snage i izdržljivosti, kao i olakšano sagorijevanje masnoća i oblikovanje tijela. Nošenje tereta potiče intenzivniji rad cijelog tijela, što rezultira izgradnjom mišića, poboljšanjem držanja, ravnoteže te trošenjem do tri puta više kalorija u usporedbi s običnom šetnjom.
Savjeti iskusnih vježbača
Nije za svakoga, savjetujte se sa doktorom. Premda se rucking promiče kao jednostavna i učinkovita metoda vježbanja, ipak nije za svakoga. Imate li bilo kakve tegobe ili bolesti koštano-mišićnog sistema, nošenjem tereta mogle bi se pogoršati. Po potrebi savjetujte sa doktorom o tome možete li uopće praktikovati rucking i na šta trebate paziti.
Kakav mora biti ruksak? Postoje posebno dizajnirani ruksaci za rucking, no poslužit će i bilo kakav čvršći ruksak (po mogućnosti sportski zbog veće praktičnosti). Najvažnije je da bude udoban, te da osim prostora za opterećenje ima i dodatne džepove odnosno pretince za vodu, grickalice i ostale potrepštine. Remeni ruksaka trebaju biti široki kako bi opterećenje bilo ujednačenije, te dobro podstavljeni da ne žuljaju. Poželjno je da ruksak ima i remen oko struka, čime se smanjuje njegovo pomicanje, a težina je ravnomjernije raspoređena.
Čime i kako napuniti ruksak? Ruksak možete napuniti čime god želite (npr. neki koriste boce s vodom, utege, knjige, pakirano brašno i slično), ali svakako mora biti kompaktno ispunjen (bez kotrljanja i lupkanja). Predmeti kojima ste napunili ruksak ne smiju vas pritiskati rubovima ni uzrokovati nelagodu. Kao najpraktičnije rješenje preporučuju se vrećice s pijeskom. Postoje i posebne fitness vreće s pijeskom s kojima se inače izvode razne vježbe, a mogu se iskoristiti i za rucking. Teret treba biti smješten u gornjem dijelu leđa (između lopatica). Ako je postavljen nisko, to može izazvati bol u donjem dijelu leđa.