Istraživanja pokazala da je konzumiranje kafe u trudnoći opasno za bebu
Žene koje ne žele da se odreknu kafe tokom trudnoće trebalo bi da ograniče konzumaciju jer bi to kod njihovog djeteta moglo da izazove autizam.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju trudnicama da ne konzumiraju više od 200 mg kofeina dnevno, što je ekvivalentno oko dvije šoljice kafe.
Svaka trudnica treba da bude oprezna s napicima s kofeinom. Kineski naučnici upozoravaju žene da ne piju previše kafe tokom trudnoće jer bi to moglo povećati rizik od autizma njihovog djeteta.
Osnova za ovu preporuku je studija Univerziteta u Wuhanu. Studija na štakorima je osmišljena da ispita kako bi dijeta bogata masnom i prerađenom hranom nakon rođenja, u kombinaciji s kofeinom, dovela do simptoma autizma.
Podijelili su trudne pacove u dvije grupe - grupu koja je konzumirala ekvivalent od 1,5 šolja kofeina i grupu koja je liječena placebom. Provedeno je testiranje ponašanja kako bi se otkrila ponašanja slična autizmu kod potomaka. Životinje koje su bile izložene kofeinu u maternici češće pokazuju znakove autizma nakon rođenja, kao što su: B. socijalna disfunkcija i slaba prostorna mašta. Istraživači vjeruju da je to zbog promjena u funkciji mozga u maternici koje rezultiraju lošom komunikacijom između nervnih stanica, što zauzvrat dovodi do simptoma autizma.
Novorođeni pacovi izloženi kofeinu in utero, a kasnije koji su konzumirali dijetu bogatu mastima bili su u još većem riziku od simptoma sličnih autizmu. Efekti su bili najuočljiviji kod mužjaka pacova, što sugerira da se slična razlika može vidjeti i kod ljudskih beba.
Smatra se da kofein ometa razvojni napredak, dok visoki nivoi kofeina potiču upalu i neravnotežu crijevnih bakterija, što povećava vjerovatnoću da će dijete pokazati znakove autizma. Nakon rođenja, štenad su potom podijeljena u grupe na osnovu njihove prehrane, pri čemu su neki primali standardnu ishranu, a drugi hranu bogatu mastima.