ponašanje djece

Pet stvari koje dječji mozak ne može da savlada

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Pet stvari koje dječji mozak ne može da savlada
FOTO: Ilustracija

Kada saznate kojih pet stvari dječji mozak jednostavno ne može da uradi, biće vam mnogo jasnije ponašanje vašeg mališana.

Dječji mozak razvija se velikom brzinom i u tom smislu je veoma moćan, ali postoje i neke stvari koje u ranom uzrastu dijete jednostavno ne može da savlada. Ne znajući da mozak mališana za neke stvari prosto nije dovoljno zreo, roditelji ponekad grde dijete, jer nešto ne može ili ga smatraju nevaljalim.

"Mozak je potpuno razvijen tek oko 25. godine", kaže pedijatar  Dina Margolin.

"Kod male djece je on u procesu razvoja, pa su zbog toga neke vještine koje odraslima djeluju sasvim prirodno djetetu 'nedostupne'", prenosi parents.fr.

U nastavku saznajte kojih to pet stvari dječjih mozak ne može da uradi.

1. Da zadrži i kontroliše emocije
Glavni način na koji djeca izražavaju svoje emocije je plač, posebno kada su mali i ne umiju da govore ili ne umiju da govore dovoljno dobro. Takođe, njihov mozak tada još nije razvio sposobnost samoregulacije, tako da dijete ne može da odloži ili suzbije svoju potrebu da plače, baš ovdje i sada.

2. Da razumije koncept vremena
Ako kažete malom djetetu da ćete "popodne spremati kolače", očekujte da će to tražiti odmah, jer ono ne razumije koncept vremena niti da nešto ne može da uradi sada.

Takođe, ako se dijete nije ponašalo lijepo tokom dana, pa ga roditelji kazne time što mu ne daju pred spavanje da gleda crtaće, ono neće razumijeti, niti će se sjećati zašto je kažnjeno. U njegovom svijetu je jutro bilo davno i već ga je zaboravilo.

3. Da kontroliše svoje želje
Ako dijete želi da skače po krevetu, ono će to i da uradi. Mozak mališana još nije dovoljno zreo da kontroliše impulse i želje, pa zbog toga roditelji i ne treba da "zaustavljaju" samu želju djece da nešto rade, već da ih usmjere ka tome kako žele da se ponašaju.

4. Da racionalno razmišlja
Vjerovatno se svaki roditelj susreo (ili ga to tek očekuje) sa fazom u kojoj se dijete žali na sve – bojica je "previše plava", jabuka nije oljuštena na način kako je ono zamislilo... Dijete ne umije da objasni šta je tu pogrešno, ali je ono istinski nezadovoljno nečim, to su njegova prava osjećanja, bez obzira na to što odraslima djeluju smješno ili pretjerano.

5. Da izrazi emocije riječima
Djeca nemaju dovoljno razvijen rječnik da bi govorom izrazili sve što osjećaju. Umjesto toga, dok im mozak ne bude dovoljno zreo da pretoče osjećanja u riječi, praviće scene, bjesneće, plakaće kada su ljuti ili žele da se nešto promijeni.

Prepoznavanje i izražavanje emocija je vještina koja se uči, a dok mališani to ne savladaju, roditeljima je potrebno dosta strpljenja, prenosi Superžena.