Logoped daje 5 važnih savjeta koji mogu da pomognu u progovaranju.
Od trenutka kada se dijete rodi, ono već ima sve što je potrebno da bi mu se razvio govor. Iako mališan ima sve što mu je potrebno, roditelji mogu da pomognu djetetu da progovori na vrijeme, a logoped Anželika Novgorodova savjetuje i kako.
1. Pričajte sa bebom što više
Koliko god trivijalno da zvuči, bebin razvoj govora najbolje možete da pospješite tako što ćete joj stalno pričati, a to su potvrdile i mnoge studije. Bebi možete da počnete da pričate još dok je u stomaku, a svakako i već od prvih dana života.
2. Napravite povoljno okruženje
Da bi dijete savladalo govor potrebno je najprije da savlada neke vještine i zvučnu strukturu jezika kojim se govori oko njega. Ako stalno pričate djetetu, ono će prosto biti okruženo jezikom i to će ga podstaći da komunicira sa drugima.
Imajte na umu da televizor koji je stalno uključen kao neka pozadinska buka može da uspori razvoj govora, u odnosu na dejcu koja su stalno okružena živim jezikom.
Takođe, primijećeno je da do treće godine koeficijent inteligencije je mnogo veći kod mališana sa kojima roditelji dovoljno razgovaraju. Glasovi ukućana – mame, tate, seke, bate, prava su muzika za bebine uši. Imajte na umu da bebi ništa ne može da zamijeni vaše prisustvo, nikakve pjesmice, televizor, telefon...
3. Naglašavajte samoglasnike
Kada čitate djetetu ili kada mu se obraćate, naglašavajte samoglasnike, jer je mališanima najlakše da čuju ove zvukove i da ih izgovore. Možete i da pitate dijete da ponovi zvuk koji vi izgovarate, mijenjajte intonaciju, tako će i mališan vježbati da kontroliše svoj glas.
4. Čitajte knjige, pričajte priče i pjevajte pjesmice
I djeci su, kao i odraslima asocijacije veoma važne, pa kada čitate knjigu djetetu, dobro je da mu pokazujete slike na razne teme. Pokušajte da mu objašnjavate detaljno ono što vidi na slikama.
Takođe, i pjevanje dječjih pesmica je dobro za razvoj govora jer sadrže dosta ritmičkih ponavljanja, a ritam je veoma važna komponenta u razvoju govora, prenosi riječi logopeda detstrana.ru.
5. Ne stvarajte pritisak
Jedna od najvažnijih stvari je da ne stvarate djetetu pritisak, da pokušate da stvorite pozitivnu atmosferu i pružite mališanu podršku u procesu progovaranja.
Nemojte da poredite dijete sa drugim mališanima, naročito u njegovom prisustvu. Važno je da mališan ne osjeti da ste zabrinuti za njegovo govor, da ne osjeti da ste razočarani jer ne može da komunicira sa vama onako kako biste željeli.
Prirodna komunikacija svakako će dati rezultate, a beba će vas brže nego što mislite obradovati svojim slatkim glasićem i prvim riječima.
Kada se trudite da pomognete mališanu da progovori, glavno je da imate strpljenja, poručuje logoped.