slušajte budućnost

Svjetski dan djece 2024.: Prava djece nemaju rok trajanja

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Svjetski dan djece 2024.: Prava djece nemaju rok trajanja
FOTO: Freepik

“Svaka generacija djece nudi čovječanstvu mogućnost ponovne izgradnje svijeta kojeg je uništilo” – Eglantyne Jebb, osnivačica nevladine organizacije Save the Children i izvorna sastavljačica Ženevske deklaracije o pravima djeteta

Većina zemalja Svjetski dan djece obilježava 20. novembra, na dan kada je Skupština usvojila Deklaraciju o pravima djeteta 1959. godine i Konvenciju o pravima djeteta 1989. godine. Stoga se od 1989. godine 20. novembra obilježava i Međunarodni dan dječjih prava i usvajanje “Konvencije o pravima djeteta”.

100 godišnjica Ženevske deklaracije o pravima djeteta

Deklaracija o pravima djeteta, poznata i kao Ženevska deklaracija o pravima djeteta, međunarodni je dokument koji promiče prava djeteta. Izvorno ga je sastavila Eglantyne Jebb. Liga naroda usvojila ga je 1924. godine, a u proširenom obliku usvojen je od strane Ujedinjenih naroda 1959. godine.

Tekst dokumenta, kako ga je objavila Međunarodna unija Save the Children u Ženevi 23. februara 1923., je sljedeći:

Djetetu se moraju dati sredstva potrebna za njegov normalan razvoj, kako materijalni tako i duhovni.
Dijete koje je gladno mora se nahraniti, dijete koje je bolesno mora se njegovati, djetetu koje je zaostalo mora se pomoći, dijete prijestupnik mora biti vraćeno, a siroče i besposlica moraju biti zaštićeni i potpomognuti.
Dijete mora biti prvo koje će dobiti olakšanje u trenucima nevolje.
Dijete mora biti u poziciji da zarađuje za život i mora biti zaštićeno od svakog oblika iskorištavanja.
Dijete se mora odgajati u svijesti da njegovi talenti moraju biti posvećeni služenju bližnjima.

Ovaj tekst odobrila je Opća skupština Lige naroda 26. novembra 1924. kao Svjetsku povelju o dobrobiti djece i bio je to prvi dokument o ljudskim pravima koji je odobrila jedna međuvladina institucija. Liga naroda ga je ponovno potvrdila 1934. godine. Šefovi država i vlada obvezali su se ugraditi njegova načela u domaće zakonodavstvo. U Francuskoj je naređeno da se izloži u svakoj školi.

Prava djece nemaju rok trajanja

Nažalost još i danas se na previše mjesta dječja prava pogrešno shvataju, zanemaruju ili čak uskraćuju i napadaju.

U svijetu koji se neprestano mijenja, budućnost i životi djece nalaze se na prekretnici. Konstantne i brze promjene uzrokovane klimatskim izazovima, disruptivnim tehnologijama i velikim demografskim promjenama, donose prilike ali i opasnosti, dok istodobno dovode u pitanje kako će životi djece izgledati u budućnosti.

Stoga se upravo na Svjetski dan djece trebamo vratiti obećanju danom prije 35 godina, jer djeca zaslužuju brigu i zaštitu, bez obzira na okolnosti. Zaslužuju sigurnu i održivu budućnost i poštivanje svojih prava. Jer, prava djeteta su ljudska prava. Neotuđiva su i univerzalna. No, u previše dijelova svijeta danas se prava djece pogrešno interpretiraju, zanemaruju ili čak negiraju i napadaju. Poštivanje prava djece naš je kompas prema boljem svijetu – danas, sutra i u budućnosti.
 
Dječja prava su prava kojima se štite sve osobe mlađe od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti i svakom djetetu trebaju osigurati mogućnost da dosegne najviše što može. Sva su prava povezana i jednako važna. Prava djece nemaju rok trajanja.

Ona su univerzalna i svevremenska. Djeca su naša budućnost, no njihova budućnost počinje sada.  Svaka generacija, prilika je za stvaranje temelja za novi, bolji svijet. Prilika koju ne smijemo propustiti. Prilika da stvorimo svijet dostojan djeteta.

(Čuvajzdravlje.ba)