Atipična upala pluća: Blagi simptomi, ozbiljan rizik
![Atipična upala pluća: Blagi simptomi, ozbiljan rizik](https://cuvajzdravlje.ba/wp-content/uploads/2025/02/prehlada-pexels-1739289430-821x550.jpg?v1739289557)
Atipična upala pluća, poznata i kao hodajuća upala pluća, obično ima blaže simptome koji nalikuju prehladi, ali može se razviti u ozbiljniji problem ako se ne prepozna na vrijeme.
Simptomi uključuju grlobolju, suhi kašalj, glavobolju, umor, bolove u prsima, groznicu i ponekad otežano disanje. Iako su simptomi blaži, kašalj može trajati sedmicama, a infekcija obično traje od 1 do 4 sedmice.
Atipičnu upalu pluća uzrokuju različite bakterije, virusi i ponekad gljivice. Najčešći uzročnici su bakterije poput Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae i Legionella pneumophila, te virusi poput respiratornog sincicijskog virusa (RSV) i virusa gripe.
Bolest se prenosi kapljičnim putem, što znači da je moguća zaraza kroz kihanje, kašljanje ili čak tokom govora u blizini zaražene osobe.
Hronični bolesnici u većem riziku
Osobe koje su u većem riziku uključuju djecu, starije osobe, te osobe s oslabljenim imunološkim sistemom, kao i one s hroničnim bolestima poput astme ili KOPB-a.
Liječenje atipične upale pluća ovisi o uzroku. Ako je bolest bakterijska, obično se liječi antibioticima poput makrolida (azitromicin, klaritromicin), fluorokinolona (ciprofloksacin, levofloksacin) ili tetraciklina (doksiciklin). Kod virusnih infekcija, antibiotici nisu efikasni, a liječenje se temelji na simptomatskoj terapiji: odmor, rehidracija, lijekovi za smanjenje temperature i olakšavanje kašlja.
Prevencija uključuje redovno pranje ruku, izbjegavanje bliskog kontakta s oboljelima i pokrivanje usta prilikom kašljanja, čime se smanjuje rizik od širenja bolesti.
Dok većina slučajeva atipične upale pluća ne zahtijeva hospitalizaciju, važno je obratiti pažnju na simptome, posebno kod rizičnih grupa, kako bi se spriječile moguće komplikacije.