fenomen

NOCEBO EFEKAT Očekujete nuspojave? Vaš um ih može napraviti sam

Autor: ČuvajZdravlje.ba
NOCEBO EFEKAT Očekujete nuspojave? Vaš um ih može napraviti sam
Foto: Ilustracija

Nocebo efekat je fenomen u kojem pacijenti doživljavaju negativne simptome ili posljedice liječenja, iako zapravo ne primaju stvarni tretman, ili tretman koji ne bi trebao izazvati štetne efekte.

Slično placebo efektu, koji se temelji na pozitivnim očekivanjima pacijenata, nocebo efekat se temelji na negativnim očekivanjima, strahu ili anksioznosti vezanim za tretman. Ovaj fenomen može se pojaviti u različitim okolnostima, uključujući medicinske tretmane, lijekove, pa čak i psihološke intervencije.

Šta izaziva nocebo efekat?

Negativna očekivanja: Kroz prethodna iskustva, medijske izvještaje ili čak samo razgovore o negativnim posljedicama određenih tretmana, pacijenti mogu razviti strah ili očekivanja da će tretman imati negativne posljedice. Na primjer, ako je pacijent već čuo da neki lijek može izazvati nuspojave poput glavobolje ili mučnine, on može očekivati te efekte i doživjeti ih, iako lijek nije uzrokovao nikakvu štetu.

Konzultacije i komunikacija s liječnicima: Ako medicinski stručnjaci nesvjesno prenesu negativne informacije ili izazovu zabrinutost kod pacijenta, to može aktivirati nocebo efekat. Liječnici koji previše naglašavaju moguće nuspojave ili negativne posljedice mogu nesvjesno pojačati anksioznost pacijenta, što povećava vjerojatnost

Stres i anksioznost: Stres je također ključni faktor. Kada je pacijent pod velikim stresom zbog svoje bolesti ili tretmana, to može povećati osjetljivost na bol ili neugodne simptome, što dodatno doprinosi nocebo efektu.

Kognitivna distorzija: Očekivanje negativnih simptoma može se smatrati kognitivnom distorzijom, koja povećava sklonost pacijenta da interpretira neutralne ili manje značajne simptome kao ozbiljne nuspojave ili reakcije na tretman.

Nocebo efekat u praksi

Nocebo efekat je zabilježen u različitim vrstama tretmana, uključujući lijekove, vakcine i terapije. Naprimjer, u studijama vezanim uz lijekove protiv bolova, pacijenti koji su očekivali negativne nuspojave poput probavnih smetnji ili vrtoglavice imali su veći rizik od doživljavanja tih simptoma, čak i ako nisu primali stvarni lijek.

Sličan fenomen može se pojaviti u psihoterapiji, gdje pacijenti koji vjeruju da će terapija biti bolna ili neučinkovita mogu imati lošije rezultate.

Primjeri nocebo efekta

Lijekovi protiv bolova: U jednoj studiji, pacijenti koji su bili obaviješteni o mogućim nuspojavama određene vrste analgetika imali su veću vjerojatnost da će doživjeti te nuspojave, čak i ako su primili placebo. S druge strane, pacijenti koji nisu znali o nuspojavama imali su manju vjerojatnost za doživjeti negativne efekte.

Vakcine: U kontekstu vakcina, nocebo efekat se može pojaviti ako pacijent ili roditelj očekuju nuspojave poput groznice ili bolova na mjestu injekcije. Očekivanja mogu biti dovoljna da izazovu te simptome, iako se zapravo radi o placebo odgovoru ili normalnim reakcijama tijela na vakcinu, a ne o ozbiljnim nuspojavama.

Psihološki tretmani: Istraživanja su pokazala da pacijenti koji vjeruju da psihološki tretmani neće biti učinkoviti ili koji imaju negativna očekivanja o terapiji, često doživljavaju lošije rezultate. Negativna uvjerenja o terapeutskoj učinkovitosti mogu povećati osjećaj anksioznosti i smanjiti učinkovitost liječenja.

Mehanizam nocebo efekta

Nocebo efekat nastaje kada negativna očekivanja pacijenta izazivaju fiziološke reakcije poput povećane proizvodnje kortizola, što povećava osjetljivost na bol i druge simptome. Također, negativna očekivanja mogu preuveličati normalne fizičke senzacije, stvarajući iluziju da tretman uzrokuje štetu. Biološke promjene, poput povećanja krvnog pritiska ili ubrzanih otkucaja srca, mogu dodatno pogoršati simptome.

Za smanjenje nocebo efekta, važno je koristiti jasne i pozitivne informacije o tretmanu, smanjiti stres uz tehnike poput meditacije i mindfulnessa, te pružiti kontinuiranu podršku pacijentima tijekom liječenja.

Nocebo efekat pokazuje kako psihološki faktori mogu utjecati na zdravlje, stoga je ključno za zdravstvene radnike da prepoznaju i minimiziraju rizik kroz učinkovitu komunikaciju i stvaranje pozitivnog okruženja za pacijente.