Opioidi, snažni analgetici koji mogu izazvati ovisnost, postali su globalni problem.
Iako je Europa bila pošteđena opasnosti koju je izazvala epidemija opioida u Sjedinjenim Američkim Državama, sintetski opioidi poput nitazena sada predstavljaju rastuću prijetnju.
Opioidi uključuju tvari poput kodeina, morfina i fentanila, koje se koriste za ublažavanje jake boli. Iako efikasni, oni mogu izazvati ovisnost, a dugotrajna upotreba može dovesti do tolerancije i predoziranja.
Kriza u SAD-u
Opioidna kriza u SAD-u, potaknuta zloupotrebom analgetika poput OxyContina, uzrokovala je stotine hiljada smrtnih slučajeva.
OxyContin je reklamiran kao siguran za hroničnu bol, ali brzo je postao osnovni uzrok ovisnosti, što je dovelo do širenja heroina i sintetskih opioida poput fentanila.
Sintetski opioidi u Europi
Nakon što su talibani 2022. zabranili uzgoj opijuma u Afganistanu, Europu su preplavili sintetski opioidi poput nitazena, koji su stotinu puta jači od heroina.
Ovi opioidi, često zamijenjeni za "sintetski heroin", uzrokuju predoziranje i porast smrtnih slučajeva u zemljama poput Estonije, Latvije, Francuske i Irske.
Istočna Europa u opasnosti
Istočna Europa sada se suočava s ozbiljnom prijetnjom od sintetskih droga. U Poljskoj, primjerice, zabilježen je porast smrtnih slučajeva povezanih s mefedronom, fentanilom i nitazenima, a ilegalni laboratoriji šire ove droge i u susjedne zemlje.
Stručnjaci upozoravaju na potrebu uvođenja hitnih mjera, uključujući bolju edukaciju, strožu kontrolu lijekova i veću saradnju među europskim zemljama.
Sintetski opioidi predstavljaju ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju, a Europa se mora pripremiti za sve veće izazove u borbi protiv ovih smrtonosnih droga.