Turska zabranjuje carski rez – kritike zbog ugrožavanja prava žena

Tursko ministarstvo zdravstva donijelo je novu uredbu kojom se zabranjuju planirani carski rezovi u klinikama, osim ako za to ne postoji medicinska potreba. Uredba, objavljena 19. aprila u Službenom glasniku, izazvala je burne reakcije u javnosti i među organizacijama za prava žena.
Prema novim pravilima, medicinski centri bez vlastite operacijske sale više ne smiju otvarati odjele za porode. Uvedena je i obavezna digitalna dokumentacija pacijenata te stroži standardi sigurnosti podataka i transparentnosti u radu ustanova.
Carski rez – potreba ili pravo?
Turska već godinama bilježi jedan od najviših postotaka carskih rezova u svijetu – 2022. godine iznosio je čak 57,2%. Iako država tvrdi da je broj u padu, podaci to ne potvrđuju. Za razliku od Turske, u Evropi se carskim rezovima pristupa opreznije i isključivo kada je to medicinski opravdano.
Evropski sud za ljudska prava ističe da svaka odluka koja ograničava izbor načina poroda mora biti opravdana i utemeljena na poštivanju prava na tjelesnu autonomiju.
"Država ne smije odlučivati umjesto žena"
Organizacije za prava žena oštro su reagirale. Smatraju da nova pravila predstavljaju napad na pravo žena da same odlučuju o svom tijelu, porodu i majčinstvu. Organizacija „Mor Çatı“ upozorava: „Država ženama propisuje kako da rađaju – to je miješanje u njihovu privatnost.“
Čanan Gulu, predsjednica Federacije ženskih udruženja Turske, poručuje da ovakva uredba krši ustavna i međunarodna prava. „Ženama se uskraćuje pravo na izbor i zdravlje. Ovo je prisilno majčinstvo i ozbiljno zadiranje u tjelesnu autonomiju.“
Kritike stižu i iz opozicije
Ajlin Nazliaka iz opozicione CHP stranke istaknula je da će ova mjera najviše pogoditi žene u ruralnim krajevima, gdje je pristup medicinskoj pomoći ograničen. „Ovo je prijetnja ne samo slobodi, nego i životima. Odluku o porodu treba donijeti žena s liječnikom – ne politika.“