Oči mogu pokazati da nešto nije u redu s mozgom, liječnik otkrio o čemu se radi

Oči su direktno povezane s našim mozgom i mogu dati važne podatke o našem zdravlju i kognitivnim funkcijama.
“Otprilike oko 70 posto mozga je povezano s vidom, a oko 80 posto svih senzornih informacija primamo kroz oči pa tako retina u sebi čuva podatke o neurološkom stanju”, otkriva Robert Layman, oftalmolog. “Kod mnogih neuroloških poremećaja oči su prvi znak koji može otkrivati poremećaje.”
1. Mutan vid
Mutan vid može biti uzrokovan brojnim problemima, a neke je vrlo lako otkriti – u pitanju može biti potreba za novim naočalama ili vam smeta klima uređaj. No, neki su uzroci puno ozbiljniji. “Mogu u pitanju biti refrakcijske greške, disfunkcija binokularnog vida, sistemska bolest oka ili neki opasniji uzroci kao što je tumor na mozgu”, upozorava Layman.
Drugi potencijalno opasan uzrok mutnog vida može biti i multipla skleroza koja može uzrokovati upale duž živaca koje povezuju oči i mozak, a naziva se optički živac, piše WebMD.
“To će uzrokovati stanje koje se naziva optički neuritis koji može uzrokovati mutan vid, nemogućnost prepoznavanja boja i bol pri pomicanju oka”, dodaje liječnik. Može se javiti samo u jednom oku, a pratiti ga mogu i drugi simptomi poput umora, vrtoglavice i osjećaja slabosti.
2. Dupli vid
U crtićima se često vidi kako se pred očima pojavljuju zvjezdice kada udarimo glavom, ali ustvari vizualni simptomi i jesu uobičajeni simptom ozljede mozga.
“Oko 90 posto pacijenata s traumatskim ozljedama mozga će patiti od vizualnih smetnji. Simptomi nisu uvijek vidljivi, ali mogu uključivati i dupli vid, osjetljive oči i mrlje na slici”, objašnjava Layman. Navodi da je važno pregledati se kod stručnjaka za vid ako ste doživjeli bilo kakvu traumu glave, bez obzira koliko se malom činila jer i one mogu utjecati na vid, a samo će stručnjak moći dati dijagnozu.
3. Gubitak vida
“Oči sadrže elemente perifernog živčanog sustava pa čuvaju i važne informacije o neurološkom zdravlju. Drugim riječima vaše oči mogu reći puno toga o zdravlju cijelog tijela pa tako i mozga”, navodi liječnica. Kada dođe do gubitka vida, može se raditi o odvajanju retine, ali i nekada može biti simptom tumora na mozgu. “Ako postoji tumor na mozgu može doći do pritiska na optički živac pa se može javiti i sljepoća. Kod mnogih pacijenata gubitak vida se događa postepeno, započinje mutnim vidom, duplom slikom, a kako tumor raste, pritiskat će optički živac i uzrokovati pogoršanje vida”, objasnio je.
4. Smanjen periferni vid
Kada vidimo nešto krajičkom oka, koristimo periferni vid. A kada dođe do nekih promjena, što uključuje i smanjenu mogućnost perifernog vida, to može biti signal Alzheimerove bolesti. “Mnoge osobe koje imaju Alzheimerovu bolest imati i kritično oštećenje vida gdje ustvari nema problema s očima, ali mozak dobro ne procesuira vizualne informacije”, pojašnjava Kendra Farrow, znanstvenica centra NRTC u Americi. Mozak ne može interpretirati što se gleda, a Farrow pojašnjava da to stanje može biti opisano kao da gledate kroz tubu. Ako primjećujete promjene u perifernom vidu ili bilo kakve promjene koje vas zabrinjavaju, obavezno se konzultirajte s liječnikom što je prije moguće, piše Ordinacija.
Čuvajzdravlje.ba
Povezani članci
Ministar zdravstva: Hrvatska među prvih pet zemalja po broju transplantovanih jetara
Hrvatska je među prvih pet zemalja svijeta po broju transplantovanih jetara na milion stanovnika, dok je transplantacijska medicina perjanica hrvatskog...
Za rješavanje problema najteže oboljelih potrebno samo poštivanje zakona
Udruženje osoba oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih bolesti 'Renesansa', Udruženje oboljelih od melanoma FBiH, Udruženje osoba oboljelih od...
Zdravstveni radnici širom Italije organizovali 24-satni štrajk
Italija se u utorak suočila s prekidima u zdravstvenim uslugama jer su ljekari, medicinske sestre i rukovodioci u zdravstvu organizirali...
Vaš se mališan boji stomatologa? Ovo su načini kako olakšati prvu posjetu zubaru
Sva su djeca različita, no, većini je odlazak stomatologu zajednički strah. Postoje načini kako učiniti prvu posjetu stomatologu lakšim. Komunikacija...