Prokule – zimski čuvari zdravlja

Smatra se da je prokulicama, zato što su žilavo povrće, potrebno dosta vremena da se skuhaju, no prehrambreni stručnjaci ističu da je dovoljno pet minuta kuhanja na pari. Ne preporučuje se kuhanje u vodi jer lako postanu kašaste, a pečenjem se osuše i smežuraju.
Prokulica ili kelj papučar je vrsta kelja koja sadrži mnoge hranjive supstance potrebne za zdravlje. Sadrži mnogo indola, azotnih spojeva, koji smanjuju rizik od razvoja određenih vrsta raka. Imaju protivupalno djelovanje i mogu povećati nivo energije u tijelu. Odlične su za jačanje imuniteta i sprečavanje prehlade i gripa. Prokule su najbolje djelimično kuhane, zbog toga što takve zadržavaju sve vitamine i minerale u sebi.
Nizak nivo kalorija
Prokule zaslužuju kulinarsku pripremu “u punom sjaju” jer je ovo niskokalorično povrće pravo čudo kad je riječ o hranjivim tvarima.
Prokulica je odličan izvor vitamina A (u obliku beta-karotena), B, C, E i K, a sadrži i brojne minerale kalijum, mangan, željezo, magnezij, bakar, kalcijum. Tu su i omega-3 masne kiseline, bjelančevine, vlakna, triptofan, lutein, zeaksantin.
Hrana za lijepu kožu
Zbog obilja vitamina i minerala prokule pridonose zdravlju kože i vezivnih tkiva pa su odlična hrana za ljepotu. Na jelovniku se preporučuju i za dobru probavu, čvrste kosti, snažne mišiće. Birajte prirodno uzgojene, glatke, čvrste i kompaktne prokulice zelene boje, a izbjegavajte one koje su požutjele ili imaju uvele listove.
Prokulice mogu ostati svježe do 10 dana ako se pravilno čuvaju u frižideru. Stavite ih u plastičnu vrećicu tako da ih njome čvrsto omotate i maksimalno istisnite vazduh. Ne perite ih prije nego što ih stavite u frižider jer će izlaganje vodi ubrzati proces kvarenja. Dobro ih operite pod mlazom vode tek neposredno prije pripreme, a nemojte ih namakati jer tako gube hranjive tvari, prenose NN.
Pomažu u začeću
Novo istraživanje pokazuje da parovi koji pokušavaju da dobiju bebu u svoju redovnu prehranu obavezno treba da dodaju ovo povrće. Pored ostalog, prokule sadrže veliku količinu folne kiseline koja je veoma bitna za plodnost i kod muškaraca i kod žena.
Takođe, ovaj izvor vitamina povećava kvalitet spermija.
Čuvajzdravlje.ba
Povezani članci
SKB Mostar nabavio robotički uređaj Loop X
Sveučilišna klinička bolnica Mostar na konferenciji za novinare predstavit će najnoviji iskorak u radu Klinike za neurokirurgiju, a riječ je...
Počela kampanja ‘Dani srca’ u Mostaru
Sportski savez Grada Mostara, u saradnji s Udruženjem kardiologa HNK u povodu Svjetskog dana srca, a u okviru kampanje ''Dani...
Liječnici tvrde da je ovo najbolji položaj za spavanje kada imamo prehladu ili gripu
Kako bi pravilno funkcionirao, naš imunološki sistem se oslanja na dobar san. Ako se ne naspavamo dobro, trebat će nam...
Sezonski poremećaji: Jesen donosi slabljenje imuniteta i suhu kožu
Došla je jesen. Ono doba godine kada dani postaju sve kraći, a zalihe energije i raspoloženje padaju. Vjerovatno ste čuli...