opasnost od ljetnih trovanja

Hrana koja na vrućini razvija neuobičajene toksine

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Hrana koja na vrućini razvija neuobičajene toksine
Foto: Pexels

Bakterije kao što su Bacillus cereus i Staphylococcus aureus proizvode enterotoksine koji nisu toplinski stabilni, što znači da se lako stvaraju na hrani koja je dugo izložena toplini i vlažnim uslovima.

Posebno su opasni toksini Bacillus cereus, poznati po izazivanju dvije vrste trovanja: dijarealne i povraćajne forme. Studija Mathur i sur. (2019) objavljena u Journal of Food Protection naglašava da se ove toksine često nalazi u ostacima riže, tjestenine i jela na bazi škroba koje se nehlade pravilno nakon kuhanja.

Otporne na toplinu

S druge strane, Staphylococcus aureus proizvodi enterotoksine koji su otporni na toplinu i kiselost, što ih čini posebno opasnim u ljetnim uslovima. P

rema istraživanju Bennett i sur. (2017) u Clinical Microbiology Reviews, ovi toksini uzrokuju brze simptome trovanja hranom, uključujući jake mučnine, povraćanje i abdominalne grčeve, već unutar nekoliko sati od konzumacije kontaminirane hrane.

Također, gljivice iz roda Fusarium i Aspergillus mogu proizvoditi mikotoksine koji se akumuliraju u hrani poput žitarica, orašastih plodova i sušenog voća, a njihova toksičnost povećava se pri višim temperaturama i vlažnosti.