Stručnjaci upozoravaju: Smog izaziva pojavu karcinoma i kardiovaskularnih bolesti

Iako se smog veže isključivo za bolesti pluća, on ipak najviše utječe na kardiovaskularne bolesti, a utječe i na razvoj karcinoma pluća, dojke, ženskih spolnih organa i svih drugih karcinoma.
Dolaskom zime u određenim gradovima BiH naročito se poveća koncentracija zagađujućih materija. U Sarajevu, Zenici, Živinicama i Tuzli odavno je došlo do prekoračenja dozvoljene koncentracije lebdećih čestica. Najviše ih je ipak zabilježeno u Sarajevu gdje su dnevni prosjeci iznosili četiri-pet puta više od propisanih iznosa.
Nurka Pranjić, redovna profesorica na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, kazala je da je situacija u kojoj se bh. građani nalaze veoma ozbiljna.
“Utjecaj zagađenja na zdravlje može ići čak i do 77 posto na ukupni morbiditet i mortalitet. U smogu osim iritanata kao što su ugljenmonoksid, ugljendioksid i azotni oksidi, prema istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije, mogu biti i otrovi te uzročnici pada imuniteta, a posljedice svega toga mogu biti veoma ozbiljne”, rekla je Pranjić.
Kada govorimo o smogu obično mislimo da on utječe samo na pluća i disajne puteve, međutim, ono što je zabrinjavajuće jeste da smog izaziva razna kardiovaskularna oboljenja.
“Kada je riječ o zagađenju zraka, kardiovaskularne bolesti imaju čak dva-tri puta veću učestalost nego respiratorna. Tu je i razvoj karcinoma te razvoj moždanih poremećaja mentalnog zdravlja, ishemija, a može izazvati čak i moždani udar i povećati smrtnost”, upozorava Pranjić.
Budući da su građani BiH izloženi i od pet do šest puta većoj vrijednosti lebdećih čestica nažalost ne postoji grupa koja je najugroženija.
“Dakle, nisu izložena samo djeca, trudnice, osobe s disajnim i kardiovaskularnim problemima, cijela populacija je izložena ogromnom opasnom riziku. Lebdeće čestice su isto kao da dobijete infuziju. One ulaze direktno u našu cirkulaciju i putuju od organa do organa izazivajući ishemiju, pad imuniteta, a mogu potaknuti i kancerogenezu”, kaže Pranjić.
Doktorica Pranjić kaže i kako se ne radi samo o karcinomu pluća, već i o karcinomu dojke, ženskih spolnih organa i svih drugih karcinoma čiji je broj u porastu, a efikasne zaštite za zdravlje građana nema.
“Građani će se teško zaštititi. Ne treba dizati paniku i uzbunu da se ne izlazi iz kuće, jer ništa nećemo dobiti. Ovo će trajati dok je grijna sezona. Naš problem su saobraćaj, individualna ložišta i industrija. Ono što je savjet jeste da se ne izlažu pretjerano aktivnostima vani, da nose maske i da piju nešto što će podići njihov imunitet”, rekla je doktorica Pranjić, prenosi Klix.
Međutim, kako kaže, to nije značajna zaštita kad su ovakve koncentracije lebdećih čestica kakve su sada, a sve dok osjećamo miris i peckanje mi smo otrovani.
Također, ono što je manje poznato u našoj javnosti jeste da je onečišćenje zraka krivično djelo prema Krivičnom zakonu FBiH i kažnjava se kaznom zatvora od tri do pet godina.
Čuvajzdravlje.ba
Povezani članci
Pet ljutih začina koji pomažu zdravlju i održavanju dobre linije
Istraživanja su pokazala da ljuti začinii umanjuju opasnost od kardiovaskularnih bolesti, uključujući i moždani udar, dok će pozitivno djelovati i...
Ministar zdravstva: Hrvatska među prvih pet zemalja po broju transplantovanih jetara
Hrvatska je među prvih pet zemalja svijeta po broju transplantovanih jetara na milion stanovnika, dok je transplantacijska medicina perjanica hrvatskog...
Za rješavanje problema najteže oboljelih potrebno samo poštivanje zakona
Udruženje osoba oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih bolesti 'Renesansa', Udruženje oboljelih od melanoma FBiH, Udruženje osoba oboljelih od...
Zdravstveni radnici širom Italije organizovali 24-satni štrajk
Italija se u utorak suočila s prekidima u zdravstvenim uslugama jer su ljekari, medicinske sestre i rukovodioci u zdravstvu organizirali...