PREMA NAUČNIM ISTRAŽIVANJIMA

Eksperti tvrde da je ovo doručak koji biste trebali jesti za duži život

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Eksperti tvrde da je ovo doručak koji biste trebali jesti za duži život
FOTO: Ilustracija

Prema naučnim istraživanjima, svakodnevno konzumiranje zdravog doručka može značajno produžiti životni vijek – čak i do deset godina.

Stručnjaci za dugovječnost dijele svoje odabrane jutarnje obroke i savjete kako bi pomogli svima koji žele da prvi obrok u danu učine što zdravijim.

Dr. Suzanne J. Ferree, dvostruko certificirana specijalistica porodične medicine i regenerativne medicine, i Raghav Sehgal, istraživač sa Univerziteta Yale, svakog jutra biraju doručak na bazi jaja i povrća. Ferree preferira pečena jaja uz šarene organske povrće pripremljeno na maslinovom ili avokadovom ulju. Sehgal pak uživa u omletu od špinata, paradajza, gljiva i povremeno sira, uz dodatak avokada ili dimljenog lososa.

"Jaja bogata proteinima su ključna za mišićno-skeletno zdravlje, dok povrće osigurava vitamine, antioksidanse i vlakna, čime podržava zdravlje crijeva", naglasio je Sehgal. Avokado i losos također obiluju zdravim mastima korisnim za srčano i moždano zdravlje.

Zdravlje iz tanjira inspirisano plavim zonama

Dr. Monisha Bhanote, specijalistkinja za dugovječnost, povrće uvrštava u doručak na drugačiji način – kroz obroke poput kokosovog jogurta sa sjemenkama konoplje i borovnicama ili pečenog ljubičastog batata s preljevom od miso kašija. Ljubičasti batat, popularan u Okinawi, jednom od “plavih zona” poznatim po dugovječnim stanovnicima, sadrži antioksidanse koji pomažu u borbi protiv upala.

Bhanote koristi kokosov jogurt zbog proteina i probiotika koji podržavaju zdravlje crijeva i jačaju imunološki sistem. Borovnice su još jedan snažan izvor antioksidanasa, a sjemenke konoplje sadrže omega-3 i omega-6 masne kiseline koje štite zdravlje srca.

Stručnjaci naglašavaju izbjegavanje ultra-prerađene hrane i masnog mesa poput slanine ili kobasica, jer istraživanja pokazuju da takva ishrana može skratiti životni vijek. Slično tome, smanjenje unosa dodatnih šećera u doručku, kao što su oni u zaslađenim žitaricama i jogurtima, može imati pozitivan učinak na zdravlje.

"Kada birate doručak koji podržava dugovječnost, fokusirajte se na nutritivno bogate namirnice poput voća, zdravih masti, proteina i cjelovitih žitarica", preporučuje Sehgal. Dodavanje probiotskih namirnica poput jogurta ili miso paste također doprinosi zdravlju crijeva i općem blagostanju.

Doručak koji se bazira na biljkama, uz dodatak neprerađenih proteina, naučno je potvrđen kao metoda produženja životnog vijeka. Za dugovječnost, jutarnje navike mogu biti korak ka zdravijoj i dužoj budućnosti.