Želite pametno dijete? Zaboravite na instrukcije i strane jezike. Jahanje će učiniti za njihovu inteligenciju puno više. Znanstvenici s tokijskog poljoprivrednog fakulteta otkrili su da vibracije koje proizvode konji tokom jahanja aktiviraju simpatički živčani sistem u mozgu. “To znači da se kognitivne sposobnosti djeteta mogu uveliko unaprijediti dok je dijete u sedlu”, piše britanski Independent.
Bolja memorija
Japanski znanstvenici su ovu pretpostavku potvrdili testovima koje su dali djeci prije i nakon jahanja. Rješavali su testove jednostavnih reakcija te matematičke testove. Studija je objavljena u časopisu Frontiers in Public Health, a pokazala je da su djeca nakon jahanja bila znatno uspješnija u izvedbi bihevioralnih zadataka. Razlika je bila nešto manja u matematici, ali znanstvenici vjeruju da je to zbog toga jer su zadaci bili prejednostavni.
Na osnovu toga, stručnjaci su zaključili kako jahanje može unaprijediti kognitivne sposobnosti koje vode boljoj memoriji, unapređuje učenje i sposobnost rješavanja različitih problema.
Stimulira nerve
“Važna karakteristika konjskog hoda je da on proizvodi trodimenzionalne akceleracije, što stimulira simpatički živčani sistem. Način na koji se konj giba omogućuje ljudskom tijelu motoričke i senzorne informacije”, objasnio je profesor Mitsuaki Ohta. Studija je provedena na 34 dječaka i 72 djevojčice od 10 do 12 godina. Bili su podijeljeni u tri grupe - jedna je jahala, druga se odmarala, a treća je hodala, nakon čega su rješavali testove. Odavno je priznato da jahanje ima terapeutsko djelovanje na ljude, i to na više od jednog načina. Jedna minuta na konju jednako je kao da ste napravili 90 koraka. Dok čovjek jaše, rade mu svi mišići, vježba ravnotežu, dobiva na fleksibilnosti, a osim što je dobro za držanje, probavu i kondiciju, odlično je i za naš um. Oslobađa od stresa i iscjeljuje.
Pomoć u rehabilitaciji
Konji se koriste i u rehabilitaciji djece s cerebralnom paralizom, ADHD-om i poteškoćama u razvoju. Primjena u terapijske i rehabilitacijske svrhe stara je četiri stoljeća. Pamti se podvig Dankinje Liz Hartel, koja je na Olimpijadi u Helsinkiju 1952. osvojila srebro za dresuru, iako je imala dječju paralizu, piše 24sata.hr.
Vježbe držanja
Prilikom jahanja rade mišići trupa koji stabiliziraju čitavu bazu: trbuh, leđa i zdjelicu. To je izometrička vježba, što znači da koristite specifične mišiće da biste se održali u određenom položaju, u ovom slučaju da biste se održali na konju. Tako vježbate držanje i popravljate posturu tijela.
Postupno razvijate bolje koordinacijske sposobnosti, jer to je presudno kako biste se održali na konju, da biste s životinjom radili skladno i u ravnoteži. Održavanje ravnoteže postaje pravi izazov kada iz jednostavnog kasa pređe u kenter ili galop. Jahanjem ćete tonirati mišiće cijelog tijela. U jednom satu jahanja kasom izgubićete 360 kalorija. Jahanje je opuštajuće i smirujuće iskustvo. Dobra je vježba koja će koristiti i kardiovaskularnom sistemu, ali puno više ćete dobiti na mentalnom planu - mirnoću uma.
(Oslobođenje)