Kako jednostavno i učinkovito ukloniti pesticide i nečistoće s lisnatog povrća
Postoje brojni načini na koje proizvodi mogu biti kontaminirani. Na primjer, tokom faze rasta mogu ih kontaminirati životinje, dok tokom faze žetve i kasnije to mogu učiniti radnici koji ne paze na higijenu sa obzirom na to da povrće prolazi kroz mnogo ruku prije nego što dođe do nas.
Bez obzira na to radi li se o kelju, raštici, špinatu ili salati, stručnjaci ističu kako lisnato povrće zahtijeva temeljito čišćenje. Temeljito pranje povrća pomaže ukloniti preostalu prljavštinu, kao i bakterije koje mogu uzrokovati bolesti. Također, može ukloniti ostatke pesticida i insekticida koji mogu biti štetni za zdravlje, kako piše Index.hr.
Kako prati lisnato povrće
Kao opće pravilo predlažemo pranje svog povrća, uključujući i onog koje će se guliti, u hladnoj tekućoj vodi 15 do 20 sekundi. Pazite da to učinite prije nego što zarežete voće ili povrće kako ne biste prenijeli bakterije ili pesticide s površine u unutrašnjost. Prije pranja povrća temeljito operite ruke kako biste izbjegli prenošenje bakterija ili prljavštine. Uklonite oštećene ili sluzave dijelove te povrće pažljivo isperite hladnom vodom prije rezanja.
Za uklanjanje ostataka zemlje, pijeska i prljavštine potopite lisnato povrće u hladnoj vodi na nekoliko minuta. Prema američkoj saveznoj agenciji odgovornoj za zaštitu javnog zdravlja kroz kontrolu i nadzor sigurnosti hrane, nije potrebno koristiti sapun ili posebna sredstva za pranje.
Nakon pranja lisnato povrće osušite čistim papirnatim ručnikom ili koristite centrifugu za salatu. Ako povrće ne poslužujete odmah, osigurajte da je potpuno suho prije spremanja u hladnjak kako biste spriječili rast bakterija i ubrzano kvarenje. Suho povrće dulje zadržava svježinu stoga je dobro dodati papirnati ručnik prilikom pohrane kako bi upio višak vlage.
Korištenje sode bikarbone
Međutim, ako su pesticidi prodrli kroz kožu i dospjeli u unutrašnjost voća i povrća, pranje vodom ima samo ograničen učinak u njihovom uklanjanju.
Ako želite ubrzati svoju rutinu čišćenja, pesticide možete ukloniti i sodom bikarbonom, koja je svestran pomoćnik u kuhinji. Napunite veliku zdjelu vodom, dodajte žličicu sode bikarbone i dobro namočite povrće prije ispiranja.
Trebate li prati prethodno oprano lisnato povrće?
Ako je lisnato povrće označeno kao prethodno oprano ili spremno za jelo, prema Američkoj agenciji za hranu i lijekove (FDA), nema potrebe za ponovnim pranjem. Zapravo, ponovno pranje može dovesti do opasnosti od kontaminacije bakterijama s kuhinjskih površina ili posuđa koje nije potpuno čisto.
Ipak, uvijek pažljivo pregledajte povrće i uvjerite se da još uvijek izgleda svježe. Odbacite lisnato povrće koje je sluzavo, promijenilo boju ili ima neugodan miris.
Organsko i domaće povrće se isto mora prati
Voće i povrće je važno temeljito oprati čak i ako je organsko ili ste ga uzgojili u vlastitom vrtu.
Ekološki uzgajivači suočavaju se s istim prijetnjama i problemima kao i oni konvencionalni. Iako su mnogi pesticidi zabranjeni u organskoj poljoprivredi, organski uzgajivači još uvijek mogu koristiti prirodne pesticide za zaštitu svojih usjeva. Pranje organski uzgojenog voća i povrća može ukloniti te prirodne pesticide, kao i svu prljavštinu i mikroorganizme.