Svima nam je potreban dug i miran san, kako bismo mogli da funkcionišemo bez stresa i nervoze.
Svako ima svoj večernji ritual i naviku koje se ne odriče kad je spavanje u pitanju. Jedni imaju naviku da spavaju u zamračenoj sobi, dok drugi vole da ih svjetlost sunca probudi.
Ali, postoje i oni koji spavaju u sobi hladnoj kao led i oni koji ne mogu da prežale što ljeto više nije aktuelno godišnje doba, pa grijanjem nadoknađuju sve.
Međutim, prema mnogim istraživanjima, tijelo i metabolizam će biti zdraviji ako je temperatura sobe u kojoj spavate ipak niža.
Više temperature znače da tijelo oslobađa više hormona stresa zvanog kortizol. Hladnija soba može pomoći u održavanju nivoa kortizola, a to znači manje stresa i bolji kvalitet sna. I ne samo to, stručnjaci tvrde da spavanje u toploj sobi može da utiče na loše snove, koje često prepisujemo stresu.
Koja je optimalna temperatura za dobar san - Temperatura sobe u kojoj spavate mogla bi da igra veliku ulogu u ometnju sna i pojavi noćnih mora - kaže dr Neil Stanlej.
On navodi da je optimalna temperatura za dobar san i zdravlje oko 18 stepeni, a sve iznad toga može da izazove zdravstvene probleme.
"Da bismo se dobro naspavali, moramo da izgubimo oko jedan stepen unuštrašnje tjelesne temperature, koja iznosi oko 37 stepeni. Taj stepen uglavnom gubimo kroz lice i glavu, odnosno kroz dio tijela koji viri iz posteljine. Kad smo u dubokom snu, naše tijelo obavlja ključne zadatke poput popravljanja ćelija i konsolidacije memorije, ali nije u stanju da reguliše tjelesnu temperaturu.
Ako spavate u sobi koja je pretopla, temperatura vašeg tijela ne može da izgubi tu toplotu i postoji mogućnost da se vaš san poremeti - objašnjava dr Neil i dodaje da spavanje u sobi u kojoj je temperatura 16 do 18 stepeni može pomoći osobama koje hrču.
Prema njegovim riječima, razumljivo je što ljudi vole da spavaju u toplim prostorijama, posebno u toku zime, jer nije lako održavati ovu temperaturu.
"Poželjno je da koristite prekrivače od pamuka ili prirodnih vlakana, poput svile, jer oni odlično održavaju temperaturu. Spavaću sobu zagrijte u toku dana, a grijanje ugasite nekoliko sati pre nego što legnete da spavate", zaključio je dr Neil.