
Istraživanja pokazuju da antibakterijski sapuni, koji sadrže triklosan, nisu efikasniji u uklanjanju bakterija s ruku u odnosu na obične sapune.
Ova hemikalija, koja je sastavni dio mnogih popularnih sapuna, povezana je s ozbiljnim zdravstvenim rizicima, uključujući razvoj antibiotik-otpornih bakterija, alergijske reakcije i poremećaje u hormonalnom sistemu. Također, studije sugerišu da triklosan može imati kancerogeni potencijal, što je navelo američku Agenciju za hranu i lijekove (FDA) da pokrene daljnja istraživanja i razmotri moguću zabranu ove supstance.
Iznenađujući rezultati
Novo istraživanje objavljeno u Journal of Antimicrobial Chemotherapy pokazalo je da antibakterijski sapuni, koji sadrže 0,3% triklosana, ne pružaju bolju zaštitu od običnih sapuna, ni u laboratorijskim uslovima ni u stvarnim situacijama.
Naučnici su testirali efikasnost antibakterijskog sapuna na opasnim bakterijama poput Escherichije coli i Salmonelle, kao i na bakteriji Serratia marcescens, koja je česta u kupaonicama. Rezultati nisu pokazali značajnu razliku u efikasnosti između antibakterijskog i običnog sapuna.
Djelotvornost triklosana u uklanjanju bakterija potvrđena je tek nakon devet sati izlaganja, što je daleko od realnih uslova svakodnevnog korištenja.
Ove spoznaje upućuju na nužnost obavještavanja potrošača o ograničenoj efikasnosti antibakterijskih sapuna, čime se postavlja pitanje njihove stvarne potrebe u svakodnevnoj higijeni.