Takođe je utvrđeno da gojaznost majke može da udvostruči taj rizik, što može dovesti do ozbiljnog oštećenja jetre, uključujući i cirozu, potencijalno opasnu po život.
Istraživanje je pokazalo i da pušenje u ranim danima trudnoće može da napravi dijetetu problem sa jetrom kada se nađe u tinejdžerskom uzrastu.
Podaci do kojih se došlo istraživanjima iz Australije pokazala su da alarmantan broj žena zdravlje svoje bebe dovodi u opasnost. Tek 17 odsto Britanki doje svoju djecu u trećem mjesecu, dok tek svaka druga Amerikanka to čini tokom šest mjeseci od rođenja bebe.
"Ova studija ima za cilj da podstakne zdraviji stil života prije i za vrijeme trudnoće, ali i da sugeriše duže dojenje budućih generacija", rekao je doktor Ojekoja Ajonrind sa Univerziteta u Zapadnoj Australiji.
Bezalkoholna bolest masne jetre je jedan od najčešćih poremećaja jetre koji se javlja u razvijenim zemljama i pogađa svaku četvrtu odraslu osobu. Riječ je o progresivnoj bolesti koja počinje nakupljanjem masti u jetri bez preteranog konzumiranja alkohola. Obično je povezana sa gojaznošću i dijabetesom.
"Majčino mlijeko je zaista složenog sastava. Normalna težina majke, kretanje i upornost u dojenju može biti od značaja za zdravlje jetre njihove djece. Važnost djelovanja majke, kada je u pitanju zdravlje njihove djece, ne treba potcjenjivati", dodaje doktor.
(Čuvajzdravlje)