15. februar

Međunarodni dan djece oboljele od raka 2025.

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Međunarodni dan djece oboljele od raka 2025.
Foto: Ilustracija

Svake godine u svijetu više od 400.000 djece i adolescenata mlađih od 20 godina oboli od raka. U većini zemalja s visokim dohotkom procenat preživljavanja je 80%, dok je u zemljama s niskim i srednjim dohotkom manji od 30%.

Razlozi niže stope preživljavanja u zemljama s niskim i srednjim dohotkom uključuju kašnjenje u postavljanju dijagnoze, nemogućnost dobivanja precizne dijagnoze, nedostupnost terapije, odustajanje od liječenja, smrt zbog nuspojava liječenja usljed toksičnosti i recidiva koji su mogli biti spriječeni.

Samo 29% zemalja s niskim i srednjim dohotkom navode da su lijekovi za liječenje raka općenito dostupni stanovništvu u tim zemljama, u usporedbi s 96% zemalja s visokim dohotkom. Poboljšanje pristupa liječenju djece oboljele od raka može značajno poboljšati stopu preživljavanja, bez obzira na ekonomski status zemlje.

Podaci o raku kod djece i adolescenata – FBiH

Prema podacima o pet vodećih uzroka smrti stanovništva iz Zdravstveno statističkog godišnjaka Federacije Bosne i Hercegovine za 2023. godinu, maligne neoplazme (C00-C97) su u dobnoj skupini 5-9 godina drugi, a u dobnoj skupini 15-19 godina treći vodeći uzrok smrti ovih dobnih skupina u Federaciji BiH.

Karakteristike raka kod djece

Za razliku od raka kod odraslih, kod djece većina vrsta raka nema poznat uzrok. Iako su mnoga istraživanja pokušala utvrditi uzroke raka u djetinjstvu, vrlo mali broj vrsta raka kod djece je povezan s faktorima okoliša ili načinom života.

Neke hronične infekcije poput HIV-a, Epstein-Barr virusa i malarije, predstavljaju faktore rizika za razvoj raka kod djece. Ovi faktori rizika su posebno značajni za zemlje s niskim i srednjim dohotkom. Neke druge infekcije mogu povećati rizik za razvoj raka u odrasloj dobi, stoga je važno u dječijoj dobi provoditi preventivne mjere kao npr. cijepljenje (protiv hepatitisa B, kako bi se spriječio rak jetre i protiv humanog papiloma virusa, kako bi se spriječio rak grlića materice) te provoditi mjere ranog otkrivanja i liječenja hroničnih infekcija koje mogu dovesti do raka.

Podaci pokazuju da približno 10% sve djece oboljele od raka ima predispoziciju zbog genetskih faktora. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se identificirali faktori koji su povezani s razvojem raka kod djece.

Najčešće vrste raka kod djece i adolescenata

Leukemija: To je rak krvi koji se javlja kada dolazi do nekontroliranog rasta stanica raka u koštanoj srži, mjestu proizvodnje krvnih stanica. Leukemija je najčešći oblik raka u djece.
Meduloblastom: Drugi je najčešći oblik raka u djece. Ovi tumori obično zahvaćaju niže dijelove mozga, poput malog mozga. Simptomi uključuju dvostruki vid, epileptične napade, glavobolje i vrtoglavicu.
Neuroblastom: Rak koji potječe iz nezrelih nervnih stanica i može nastati u različitim dijelovima tijela, obično u nadbubrežnim žlijezdama. Najčešće pogađa djecu mlađu od 5 godina. Simptomi uključuju bolove u trbuhu, probleme s pražnjenjem crijeva, vrućicu i gubitak težine.
Wilmsov tumor (nefroblastom): To je najčešći rak bubrega u djece, koji obično pogađa djecu u dobi od 3 do 4 godine. Simptomi uključuju oticanje trbuha, bolove, krv u mokraći, povišen krvni tlak i vrućicu.
Limfom: Rak limfnog sistema, koji uključuje limfne čvorove, slezenu i druga imunološka tkiva. Simptomi uključuju bezbolne natečene limfne čvorove, umor, respiratorne probleme, vrućicu, noćno znojenje i gubitak težine.
Rabdomiosarkom: Rijetka vrsta raka koja nastaje u skeletnom mišićnom tkivu. Obično pogađa djecu mlađu od 10 godina. Može se pojaviti bilo gdje u tijelu uključujući glavu, vrat, mokraćne i reproduktivne organe, ekstremitete ili trbuh. Simptomi ovise o lokaciji tumora.
Retinoblastom: Neuobičajen rak oka koji počinje u mrežnici (retini). Najčešće pogađa djecu mlađu od 4 godine. Simptomi uključuju bijele ili crvene zjenice, lijenost oka, bolove u očima i poteškoće s vidom, a rak se može javiti na jednom ili oba oka.
Rak kostiju: Dva najčešća tipa raka kostiju kod djece su osteosarkom i Ewingov sarkom. Osteosarkom se obično javlja u dugim kostima, a najčešći je tokom adolescencije. Ewingov sarkom može nastati u bilo kojoj kosti, no najčešće zahvaća zdjelicu, bedrenu kost  ili grudni koš. Simptomi uključuju bolove u kostima, oteklinu i prijelome.

Dijagnoza i liječenje

Rano otkrivanje i pravovremena skrb mogu značajno poboljšati kvalitet života djece oboljele od raka. Tačna dijagnoza je ključna za plan liječenja, jer svaki tip raka zahtijeva specifičan tretman, koji može uključivati operacije, radioterapiju i hemoterapiju.

Skrining nije obično preporučen za djecu, osim u slučajevima viskog rizika, poput nasljednih mutacija koje uzrokuju rak oka (retinoblastom). U takvim slučajevima mogu se provesti genetsko savjetovanje i redovni pregledi, naročito za braću i sestre djece s tom bolešću.

Palijativna njega

Palijativna njega fokusira se na ublažavanje simptoma raka i poboljšanje kvalitete života pacijenata i njihovih porodica. Može se pružiti kod kuće ili u zajednici, pružajući olakšanje bola i psihosocijalnu podršku. Ključni element palijativne skrbi je osiguranje odgovarajućih lijekova protiv boli, naročito za djecu u terminalnoj fazi raka.