Mislite da jedete kvalitetno, ali ove namirnice su štetnije i od brze hrane
Gotovo je nemoguće hraniti se 100 posto zdravo, ali cijene se i pokušaji. Međutim, i kada mislite da jedete zdravo, često se ispostavi kako to baš i nije tako. Ovo su namirnice koje se smatraju dobrima za zdravlje, a ustvari nisu mnogo bolje od fast fooda.
Čips od banane
Njihova je prednost to što sadrže gotovo iste tvari kao i svježe banane: vlakna, željezo, kalij i magnezij. Ipak, proizvođači u suhe banane dodaju pojačivače okusa i šećer, a često ih i prže u ulju.
Hrskavi hljeb
Previše je različitih vrsta da bi sve bile zdrave. Lako se možete zbuniti misleći da ste kupili dijetalnu namirnicu, a ona sadrži štetna ulja. Pažljivo čitajte deklaraciju na ambalaži. Ondje ne bi smjelo pisati da hljeb sadrži kvasac, modificirani škrob, konzervans, boje ili antioksidans.
Bezglutenska hrana
Gluten je protein koji se nalazi u žitaricama, i to je ono što omogućuje miješanje brašna s vodom. On je opasan samo za ljude s intolerancijom na gluten, a oni čine tek jedan posto svjetske populacije. Svi ostali ne bi trebali izbjegavati ove proteine bez savjetovanja s doktorom. Hrana bez glutena sadrži mnogo rafiniranih aditiva, što ih čini štetnijima.
Suho i ušećereno voće
Suho voće je zdravo samo po sebi, ali kako bi ga zaštitili od plijesni i zadržali njegovu izvornu boju, proizvođači ga tretiraju fungicidima i sumpornim dioksidom. Što se tiče kandiranog voća, njihova je korist čak i manja zbog ogromne količine šećera.
Prerađeni sir
Uz činjenicu da ima puno aditiva u prerađenom siru, on sadrži i veliku količinu natrija. Na primjer, sendvič s trima kriškama prerađenog sira pokriva dvije trećine dnevnog zahtjeva za ovaj element.
Konzervirano voće i povrće
Vjerovali ili ne, proizvođači u konzerve dodaju umak za roštilj, ocat i druge stvari koje nisu baš zdrave. Na primjer, prema nutricionistici Nicole Rodriguez, grah iz konzerve sadrži oko tri kašikice šećera.
Škrobno povrće i voće
Kukuruz, kruške, krompir, tikve sadrže manje vlakana, vitamina i minerala od ostalog povrća i voća, ali njihova kalorična vrijednost je veća. To ne znači da biste trebali izbjegavati ove namirnice, već se jednostavno ne preporučuje jesti ih u velikim količinama ako držite dijetu.
Jogurt
Jogurt iz trgovine sadrži puno šećera i malo proteina. Varljivo je to što ga ne morate žvakati pa imate dojam da je lagan.
Instant zobena kaša
Svako zna da je zobena kaša zdrava, ali malo ljudi zna da pahuljice koje trebate kuhati dvije do tri minute nisu baš korisne. Što su manje pahuljice, to su više obrađene pa imaju i veći glikemijski indeks, što vas zatrpava dodatnim kalorijama. I, naravno, instant pahuljice s aditivima i sladilima još su lošije.
(Avaz)