prisutnan u 112 zemalja

Ovo može smanjiti rizik od smrti od raka prostate za 23 posto

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Ovo može smanjiti rizik od smrti od raka prostate za 23 posto
Foto: Ilustracija

Rak prostate najčešće je dijagnostikovana vrsta raka kod muškaraca, prisutna u 112 zemalja, a očekuje se da će se njegova prevalencija udvostručiti do 2040. godine.

Programi probira, koji mjere nivo specifičnog antigena prostate (PSA) u krvi, omogućavaju ranije otkrivanje i liječenje raka prostate, čime se povećavaju šanse za izlječenje i smanjuje potreba za skupim terapijama u kasnijim fazama bolesti.

Dugoročne studije dosljedno pokazuju da PSA probir može smanjiti rizik od smrti od raka prostate za 20 posto.

Kakav utjecaj na smrtnost ima izbjegavanje probira?

Novo istraživanje, najveće do sada na ovu temu, analiziralo je podatke prikupljene tokom 20 godina kako bi se procijenilo kako izbjegavanje probira utiče na smrtnost od raka prostate.

Studija, koja obuhvata više od 160.000 muškaraca iz sedam evropskih zemalja, identifikovala je grupu visokog rizika koja se često zanemaruje – one koji propuštaju termine za probir.

Otkriveno je da je više od 12.400 muškaraca propustilo zakazane preglede, što je rezultiralo povećanjem rizika od smrti od raka prostate za 45 % u odnosu na muškarce koji su redovno obavljali preglede.

Nalazi su predstavljeni na Kongresu Evropskog udruženja za urologiju 2025. godine u Madridu.

Zašto muškarci izbjegavaju probir?

Razlozi za neodazivanje na probir mogu biti različiti. Dr. Renée Leenen, glavna autorica studije, objasnila je:

„Evropska randomizovana studija probira raka prostate (ERSPC), koja je započela početkom 1990-ih, imala je za cilj procijeniti uticaj PSA testiranja na smrtnost od raka prostate. U ovoj sekundarnoj analizi ispitali smo dugoročni rizik od smrti kod muškaraca koji su izbjegavali probir.”

U sklopu ERSPC studije, muškarci su nasumično podijeljeni u dvije grupe: jednu kojoj je ponuđen PSA probir i kontrolnu grupu kojoj test nije bio ponuđen. Od 72.460 muškaraca u grupi za probir, 17 % ih nikada nije otišlo na pregled.

„Otkrili smo da su muškarci kojima je ponuđen probir, ali su propustili termine, imali 39 % veći rizik od smrti od raka prostate u odnosu na one kojima testiranje uopšte nije bilo ponuđeno.”

Dr. Leenen naglasila je da je neodazivanje najveća prepreka uspjehu programa probira raka u populaciji.

Koliko PSA probir smanjuje smrtnost?

Dr. Nilesh Vora, hematolog i onkolog koji nije bio uključen u istraživanje, opisao je nalaze kao „fascinantne”.

Iako postoje rasprave o tome koliko je PSA probir efikasan – s obzirom na to da se rak prostate često razvija sporo i mnogi muškarci ne umiru od njega – studija sugeriše da probir može smanjiti smrtnost za čak 23 % kod onih koji se testiraju.

Dr. Vora naglasio je da se istraživanje fokusiralo na muškarce u dobi od 55 do 69 godina, jer upravo oni mogu najviše profitirati od agresivnijeg liječenja ako se rak dijagnostikuje u ranoj fazi.

Preporuke WHO-a za probir

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje da najmanje 70 % populacije treba biti uključeno u programe probira kako bi oni bili efikasni. Međutim, trenutne stope testiranja su niske i u padu.

„Neodazivanje je značajan izazov za efikasnost probira raka prostate. Hitno su potrebna dodatna istraživanja kako bismo razumjeli razloge zbog kojih muškarci odbijaju testiranje i osmislili strategije za povećanje broja testiranih.” – istaknula je dr. Leenen.

Posljedice smanjenja broja probira

Godine 2012., Američka radna grupa za preventivne zdravstvene usluge preporučila je prestanak rutinskog PSA probira, jer su se stručnjaci tada zabrinuli zbog prekomjerne dijagnostike i mogućeg nepotrebnog liječenja.

Međutim, kasniji podaci pokazuju da je ova odluka dovela do porasta broja uznapredovalih slučajeva raka prostate.

Dr. Ramkishen Narayanan, urolog, naglasio je da rezultati ERSPC studije potvrđuju važnost probira:

Muškarci koji su propustili preporučene preglede imali su gotovo 40 % veći rizik od smrtnosti od raka prostate.

Iako se i dalje raspravlja o najboljim metodama provođenja PSA testiranja, studija jasno pokazuje da izbjegavanje pregleda značajno povećava rizik od smrtnosti.

Ne zanemarujte redovne preglede – mogu vam spasiti život!