Žene se rađaju sa milion do dva miliona jajašaca, čiji se broj smanjuje na samo 100.000 do 200.000 tokom ranih dvedesetih. Kada uđu u kasne dvadesete, slijedi novi pad kada je riječ o mogućnosti reprodukcije.
"Kvantitet nije bitan kod žena za plodnost, ali je kvalitet jajašaca veoma važan. Jajašca su najkvalitetnija početkom i sredinom dvadesetih. Trudnoća nakon 30. godine je postala sve teža zbog današnjeg načina života. Pušenje i konzumacija alkohola i kofeina su također uzročnici", izjavio je naučnik Mayuri Assudani.
Ukoliko žena zatrudni nakon 30. godine, prijeti opasnost od pobačaja i hromosomskih anomalija.
"Rizik od pobačaja i hromosomskih anomalija je veći nakon 30. godine. Danas žene u četrdesetim vrlo rijetko imaju uspješnu trudnoću, a mogućnost trudnoće kod još starijih žena gotovo je ravna nuli", dodao je ekspert Kshitiz Murdia.
Jedna od osam žena i jedan od 10 muškaraca u Velikoj Britaniji su neplodni, a gotovo polovina njih nije zatražila medicinsku pomoć. Naučnici apeluju na zdravu ishranu i smanjenje unošenja alkohola i kofeina.
Nezdrav stil života izuzetno negativno utječe i na kvalitet sperme. Pokretljivost spermatozoida se smanjuje, a njihov oblik se mijenja krajem tridesetih i četrdesetih, a to povećava opasnost od autizma i šizofrenije kod novorođenčadi.