Štitnik za zube tokom spavanja: Ko bi ga trebao koristiti?

Štitnik za zube za spavanje, poznat i kao noćni štitnik, štitnik ugriza ili zaštita za zube, koristi se za sprječavanje štetnih posljedica stiskanja i škrgutanja zubima (bruksizam) tijekom noći.
Ovo stanje pogađa više od 30 % odraslih, a štitnik može spriječiti oštećenje zuba, bolove u čeljusti, povlačenje desni te doprinijeti kvalitetnijem snu i zdravlju usne šupljine.
Važno je napomenuti da se noćni štitnici razlikuju od sportskih – potonji se nose tijekom fizičkih aktivnosti radi zaštite od udaraca i ozljeda.
Prednosti korištenja štitnika za zube
Nošenje štitnika može pomoći kod sljedećih problema:
Bruksizam – stanje stiskanja i škrgutanja zubima koje može dovesti do trošenja zubne cakline, boli u čeljusti, napetosti u mišićima lica, oštećenja jezika i unutarnje strane obraza.
Blagi do umjereni oblik apneje u snu – iako štitnik nije primarni tretman za apneju, može pomoći u održavanju dišnih puteva otvorenima i biti alternativa za osobe koje ne podnose PAP terapiju.
Nošenje ortodontskih aparatića – štitnik može pružiti dodatnu zaštitu zubima tijekom ortodontske terapije, posebice kod osoba koje škrguću zubima.
Poremećaji temporomandibularnog zgloba (TMZ) – kod nekih osoba štitnik može smanjiti bol uzrokovanu stiskanjem čeljusti, iako znanstveni dokazi o učinkovitosti u ovom slučaju još nisu dovoljno jaki.
Moguće nuspojave i rizici
Iako su štitnici po mjeri udobniji, na njih se ipak treba naviknuti. Gotovi štitnici iz ljekarne često ne odgovaraju savršeno, što može izazvati nelagodu, iritaciju desni, suhoću usta, pretjerano lučenje sline, pa čak i pomicanje zuba. Dobra je vijest da su ove promjene najčešće reverzibilne kad se štitnik prestane koristiti.
Nepravilno čišćenje također može uzrokovati nakupljanje bakterija, što povećava rizik od karijesa i bolesti desni. Zbog toga je higijena štitnika ključna.
Vrste noćnih štitnika i njihova prilagodba
Prilikom odabira štitnika važno je uzeti u obzir potrebe, udobnost i budžet. Uvijek birajte proizvode bez BPA, jer bisfenol A može imati negativan utjecaj na zdravlje, uključujući hormonalne poremećaje.
1. Štitnici po mjeri (kod stomatologa)
Najbolje rješenje jer se izrađuju prema otisku vaših zuba – bilo klasičnim otiskom ili digitalnim skeniranjem. Iako su skuplji, dugotrajni su, udobni i precizni. Redovite kontrole kod stomatologa osiguravaju da štitnik ostane funkcionalan i čist.
2. Gotovi štitnici iz ljekarne
Univerzalne veličine – najjeftinija opcija, ali često neudobna.
Boil-and-bite (zagrij i oblikuj) – pristupačniji i bolje prilagođeni od univerzalnih jer se oblikuju po vašim zubima pomoću tople vode.
Štitnici po narudžbi putem pošte – šalje se otisak proizvođaču koji zatim izrađuje štitnik. Jeftinija alternativa onima kod stomatologa, ali kvaliteta može varirati.
Ako imate aparatić, krunice ili implantate, važno je savjetovati se sa stomatologom prije kupnje gotovog štitnika – neprikladan može izazvati dodatne probleme.
Čišćenje i održavanje
Štitnik je potrebno čistiti hladnom vodom i blagim sapunom, a čuvati ga u prozračnoj kutijici. Izbjegavajte toplu vodu, pastu za zube i direktnu sunčevu svjetlost jer mogu oštetiti materijal.