uticaj na zdravlje

Upoznajte neprijatelje: Oboljenja koja nastaju zbog slabog imuniteta

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Upoznajte neprijatelje: Oboljenja koja nastaju zbog slabog imuniteta
Foto: Pexels

Imuni sistem je ključ našeg zdravlja. Kada funkcioniše kako treba, nesvjesno nas štiti od mnogih bolesti, a svakodnevno obavlja zadatke koji idu od borbe protiv infekcija do prevencije razvoja ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Međutim, kada imunitet oslabi, posljedice mogu biti ozbiljne, a zdravlje na kocki.

Slab imunitet ili oslabljen odbrambeni sistem, omogućava lakši ulazak virusa, bakterija i drugih štetnih agensa u organizam. Zbog toga se javlja veći rizik od prehlada, gripa, ali i hroničnih bolesti koje se razvijaju s vremenom.

Osobe sa oslabljenim imunitetom često pate od infekcija, čiji oporavak traje duže nego što je to uobičajeno.

Razvoj drugih bolesti

Jedno istraživanje koje je provedeno 2015. godine u The Journal of Immunology pokazalo je da oslabljen imunitet uslovljava povećanu učestalost respiratornih infekcija, kao i duži period oporavka nakon infekcije.

Osobe sa oslabljenim imunološkim odgovorom nisu u mogućnosti da brzo i efikasno riješe ove infekcije, što može dovesti do komplikacija. Slično, studija objavljena u Clinical Immunology 2019. godine pokazala je da se kod osoba sa smanjenim imunitetom često javlja i veći rizik od hroničnih oboljenja, kao što su autoimune bolesti i rak.

Jedna od ozbiljnih posljedica slabljenja imuniteta je povećan rizik od autoimunih bolesti. U ovim slučajevima, organizam ne prepoznaje svoje tkivo i napada ga, što može dovesti do bolesti poput reumatoidnog artritisa ili lupus eritematozusa.

Na primjer, studija objavljena u Nature Reviews Immunology iz 2020. godine ukazuje da je oslabljen imunitet, posebno kod starijih osoba, ključni faktor u razvoju autoimunih bolesti, jer slabi sposobnost imunog sistema da prepozna i zaustavi abnormalne reakcije.

Hronične bolesti

Hronične bolesti poput dijabetesa, bolesti srca i pluća također su češće među onima koji imaju oslabljen imunitet.

Istraživanje koje je sprovedeno na Univerzitetu u Oxfordu 2018. godine pokazalo je da osobe sa oslabljenim imunitetom imaju veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Slab imunitet može dovesti do upalnih procesa koji oštećuju krvne sudove, što povećava rizik od srčanih bolesti i moždanih udara.

Osobe sa lošim imunitetom sklonije su i problemima sa varenjem, jer imunitet igra važnu ulogu u održavanju zdravlja crijevne flore. Upalne bolesti crijeva, poput Crohnove bolesti, mogu se javiti kao direktna posljedica oslabljenog imuniteta.

Prema istraživanju objavljenom u Gastroenterology Journal 2017. godine, disfunkcija imunog sistema može doprinijeti poremećaju ravnoteže mikroorganizama u crijevima, što otvara put za razvoj inflamatornih bolesti kao što je Crohnova.

Šta možemo učiniti?

Prevenicija je ključ. Kvalitetna ishrana, fizička aktivnost, redovan san i smanjenje stresa mogu značajno poboljšati imunitet. Između ostalog, izbjegavanje prekomjernog konzumiranja alkohola i duhana, kao i redovno vakcinisanje, ključni su faktori u održavanju snažnog imuniteta.

Briga o imunitetu je ulaganje u dugoročno zdravlje. Prepoznajte signale koje vam tijelo šalje i ne čekajte da se razviju ozbiljni problemi.

Tijelo je vaš najbolji saveznik, a imunitet je prva linija odbrane – čuvajte ga!