Stručnjaci otkrivaju

Znak visokog holesterola može da se pojavi i na zglobovima

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Znak visokog holesterola može da se pojavi i na zglobovima
FOTO: Ilustracija

Zdravstveni stručnjaci upozoravaju na neobičan simptom na zglobovima koji može ukazivati na povećan rizik od srčanog i moždanog udara. Naime, male kvržice koje se pojavljuju oko zglobova mogu biti znak visokog holesterola, što je stanje koje povećava rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih problema.

Takođe poznat kao hiperholesterolemija, visok holesterol znači da imate previše holesterola u krvi. Dok je telu potrebna određena količina holesterola, previše može biti i te kako opasno.

"Obično nema simptoma visokog holesterola. Ali ako se ne liječi, može dovesti do srčanog i moždanog udara. To je često skriveni faktor rizika, što znači da se može desiti, a da mi ne znamo za njega dok ne bude prekasno. Zato je jako važno da na vrijeme provjerite nivo holesterola", objasnili su stručnjaci Britanske fondacije za srce (BHF).

Međutim, postoje određeni znakovi koji se mogu pojaviti na zglobovima, poznati kao ksantomi tetiva – otok (male lezije, izbočine na koži) koji nastaje od nakupljenog holesterola na zglobovima ruku. Prema BHF-u, ksantomi se takođe mogu pojaviti na vašim koljenima ili na Ahilovoj tetivi, na zadnjem dijelu vašeg skočnog zgloba. Ovo se obično dešava ako imate nešto što se zove porodična hiperholesterolemija - visok holesterol uzrokovan vašom genetikom - koji se često označava i kao genetski holesterol. Bolest se javlja kod nosioca gena za holesterol, i kada otkrijemo nekoga da ima holesterol, vrlo često ga nađemo i kod njihove djece. Povišeni holesterol se može otkriti vrlo rano, nekada već u predškolskom uzrastu.

Šta su ksantomi?

Izbočine ili kvržice oko zglobova, lakta i koljena nazivaju se ksantomi. Nastaju kada se višak holesterola taloži na tetivama ili ispod kože. Ksantomi su uglavnom mali, nemaju ujednačen oblik i veličinu, voštanog su izgleda, a njihova boja može varirati od crvenkaste do žućkaste. Mogu se pojaviti kao pojedinačne izbočine ili u grupama, a dešava se da velika grupa njih pojavi odjednom.

Prvi skrining test za LDL holesterol muškarci bi trebali da urade sa 35, a žene sa 45 godina ili i ranije ukoliko postoje druge pridružene bolesti, ili ako u porodici postoji istorija osoba koje su rano doživjele srčani ili moždani udar. Dakle, najprostijim vađenjem krvi može se na vrijeme otkriti da li postoji povišen holesterol, kako bi se na vrijeme mogao smanjiti njegov loš i poguban uticaj na zidove krvnih sudova.

Zadebljane i ponekad bolne Ahilove tetive

Višak holesterola može se taložiti u tetivama, što ih čini uvećanim i može izazvati bol prilikom nošenja cipela.

Male, žute kvržice - naslage holesterola u blizini oka

Takođe, možete primijetiti male žute izbočine oko očiju, poznate kao ksantelazme, ukoliko imate porodičnu hiperholesterolemiju. Najčešće su locirane ispod očiju, u predjelu donjih očnih kapaka, kao i u unutrašnjim uglovima kapaka. Tokom vremena rastu, šire se tako da se međusobno sjedinjavaju. Ukoliko se nalaze u samom uglu gornjeg kapka, mogu ometati funkciju oka i dovesti do spuštanja kapka.

Ako primijetite bilo koji od navedenih znakova visokog holesterola, trebalo bi da razgovarate sa svojim ljekarom koji će u odnosu na vrijednosti LDL holesterola i druge parametre i faktore rizika, kao što su prethodni kardiovaskularni događaji u porodici, odrediti visinu kardiovaskularnog rizika i uputiti na dalje liječenje.

Da biste smanjili holesterol, NHS preporučuje:

- jedite zdravu i raznovrsnu hranu koja sadrži malo zasićenih masti
- vježbajte više
- prestanite sa pušenjem
- smanjite unos alkohola