Ishrana

Jetra obožava ove napitke

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Jetra obožava ove napitke
mrkva

Stručnjaci jetru nazivaju laboratorijom našeg organizma i zato je jako važno da je ona zdrava.

Pitali smo Ivanu Đurović, dijetetičarku-nutricionistkinju koje prirodne sokove i ljekovite namirnice voli naša jetra, i evo šta nam je ona predložila, prenosi Krstarica.

Na prvom mjestu naša sagovornica izdvaja sok od mrkve ili rendanu mrkvu, naročito ukoliko imate masnu jetru.

“Sok od mrkve ili rendana mrkva odlični su za stanje masne jetre i trebalo bi ih konzumirati natašte. Takođe, naša jetra voli limun, kestenov med, paradajz, cveklu, sirove stabljike maslačka kojih treba pojesti oko 10 do 15 dnevno. Jesti što više u periodu od tri sedmice, tako se podstiče regeneracija jetre. Spanać jedite što češće kao salatu”, kaže Ivana Đurović.

Jetra se nalazi u desnom gornjem dijelu trbuha. Ona ima tri strane: gornju, koja je ispupčena, donju koja leži na debelom crijevu i želucu, i zadnju kojom je jetra srasla za dijafragmu. Spoj gornje i donje strane predstavlja ivicu jetre koja se lako napipa kada je jetra uvećana ili spuštena.

Za jetru je odličan i sok od rotkve.

Dnevno je dozvoljeno da se popije najviše kafena kašika ovog soka, koja podstiče izbacivanje masnoće.

Sok od svježih listova kupusa je takođe veoma djelotvoran, jer podstiče regeneraciju jetre.

Jetra voli i sok od kupusa.

“Moja preporuka su i suhe šljive, tj. kompot od suhih šljiva. Sprema se tako što 10 minuta kuhate suhe šljive na laganoj vatri. Jedite tri puta dnevno po 10 kuhanih šljiva, 15 minuta prije jela. Kura traje 12 dana, a podstiče izbacivanje masnoće iz jetre. Po potrebi ponovite kuru nakon tri mjeseca”.

I crveni luk je dobar za jetru, a ovako se sprema ljekoviti eliksir.

“Petnaest kašičica sitno isjeckanog luka, šest kašičica meda i dvije kašičice pelina prelijte litrom bijelog vina, više puta dobro protresite, i uzimajte po dvije kašičice prije obroka. Po potrebi ponovite kuru nakon šest mjeseci”, savjetuje Ivana Đurović.

Jetra voli i sok od samljevene ili kuhane artičoke jer reguliše njen rad, jača je i podstiče izbacivanje masnoće.