Ishrana

Kako smokve djeluju na naše zdravlje

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kako smokve djeluju na naše zdravlje

Smokve su neobično bogate raznim vitaminima i mikroelementima, čija se koncentracija značajno povećava ako se voće osuši. Međutim, u ovom slučaju će se koncentracija šećera i kalorijski sadržaj voća povećati za skoro 5 puta, pa stručnjaci i dalje preporučuju konzumiranje svježeg voća

Smokve su pravo skladište bakra, koji je neophodan za pravilan tok mnogih procesa u tijelu - na primjer, normalizaciju metabolizma, formiranje novih crvenih krvnih zrnaca - eritrocita, proizvodnju neurotransmitera i vezivnog tkiva.

Pored toga, slatko voće je neobično bogato vitaminom B6 – pomaže tijelu da razgradi proteine u aminokiseline, dobije energiju iz njih, igra važnu ulogu u zdravlju nervnog sistema (naročito kognitivne funkcije) i može da uspori proces starenja. Antioksidansi koje ovo voće sadrži u izobilju takođe će vam pomoći da sačuvate mladost, štiteći ćelije tijela od oštećenja slobodnim radikalima, sprečavajući pojavu bora i hiperpigmentacije.

Redovno konzumiranje smokava može biti korisno za zdravlje kardiovaskularnog sistema. Više studija je otkrilo vezu između konzumiranja smokava i snižavanja LDL, „lošeg“ holesterola. Plod je bogat vitaminom K koji jača zidove krvnih sudova i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.

Pošto je slatko voće neobično bogato vlaknima, ono igra važnu ulogu u zdravlju gastrointestinalnog trakta. Poboljšava peristaltiku crijeva, stimuliše varenje i može spriječiti određene bolesti probavnog sistema.

Definitivno štetna svojstva smokve nisu pronađena, ali iz više razloga treba biti oprezniji sa ovim voćem. Prvo, voće (posebno kada je osušeno) sadrži veću količinu šećera, što može izazvati skokove glukoze u krvi, a dugoročno povećava rizik od dijabetesa tipa 2. Zanimljivo je da su se listovi smokve, od kojih se kuva čaj, naprotiv, pokazali kao odlično sredstvo za kontrolu šećera u krvi.

Pored toga, smokve, kao i skoro svaki proizvod, mogu izazvati teške alergijske reakcije zbog obilja šećera i voćnih kiselina u sastavu. Ako nikada niste jeli smokve, a sada ste odlučili da ih probate - ograničite se na malu količinu i vidite kako će vaše tijelo reagovati.

(Čuvajzdravlje.ba)