idealno za konflikte

Pravilo od pet sekundi je rješenje za nesuglasice

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Pravilo od pet sekundi je rješenje za nesuglasice
FOTO: Ilustracija

Psiholozi sa Univerziteta u St Andrews zaključili su da parovi koji koriste pravilo od pet sekundi tokom svađe mogu spriječiti da svađa eskalira

Koliko puta, u žaru trenutka ili dok gubite kontrolu tokom svađe, ste bili upućeni da uzmete brzu pauzu da se smirite? Koliko god frustrirajuće bilo u tom trenutku, pokazalo se da to zaista funkcioniše i može biti koristan trik za smanjenje konflikta u radu, prijateljstvima i vezama.

Pravilo od pet sekundi idealno za konflikte

Nova studija psihologa sa Univerziteta u St Andrews pokazala je da parovi koji uzmu pauzu od pet sekundi tokom svađe mogu spriječiti da se svađa pogorša. U istraživanju sa 81 parom, otkriveno je da pauze duge samo pet sekundi smanjuju negativne emocije i agresiju, ljepotaizdravlje.ba

„Zvuči očigledno, ali ovo je prvi put da je neko eksperimentalno pokazao smanjenje agresije nakon obaveznog prekida,“ objasnila je Annah McCurry sa Škole psihologije i neuroznanosti. „Naređivanje parovima da naprave pauzu od pet sekundi bilo je jednako efikasno kao pauza od 10 ili 15 sekundi, što pokazuje da čak i najkraće pauze mogu pomoći u razrešavanju svađe.“

Pravilo od pet sekundi je rješenje za nesuglasice

U sklopu istraživanja, parovi su učestvovali u takmičarskoj igri u kojoj su mogli da pritisnu neugodan zvuk na svom partneru, na jačini koju su sami birali. Grupe su učestvovale u 30 rundi igre, pri čemu su pauze bile nanešene u različitim intervalima dok su istraživači analizirali njihove emocionalne reakcije.
Pravilo od pet sekundi smanjuje bijes

McCurry i njene kolege su otkrili da parovi imaju tendenciju da se usklade sa nivoom agresije svog partnera, čak i pri visokim nivoima. Međutim, nametanje kratke pauze poremetilo je ovaj obrazac odmazde, što je dovelo do manje ukupne agresije.

Istraživači su, međutim, naglasili da strategija od pet sekundi služi za upravljanje manjim konfliktima, spriječavajući njihovo eskaliranje u ozbiljnije svađe: „Ovaj pristup ne odnosi se na scenarije nasilja u porodici. Radi se o upravljanju svakodnevnim, običnim svađama koje parovi imaju i koje mogu eskalirati.“