Novo istraživanje

Test fleksibilnosti koji može predvidjeti koliko dugo ćete živjeti

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Test fleksibilnosti koji može predvidjeti koliko dugo ćete živjeti
Foto: Pexels

Tjelesna fleksibilnost, posebno u starijoj dobi, mogla bi biti ključan pokazatelj našeg životnog vijeka.

Što smo gipkiji, to je veća vjerovatnost da ćemo živjeti duže, tvrdi istraživanje brazilske studije koja je proučavala fleksibilnost kod muškaraca i žena.

Studija je otkrila da postoji snažna obrnuta povezanost između fleksibilnosti i rizika od smrti tokom 13-godišnjeg perioda praćenja, što znači da bolja fleksibilnost može značiti i duži život. Ovaj zaključak objavljen je u renomiranom časopisu Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports.

Povezanost fleksibilnosti i smrtnosti

Istraživanje je obuhvatilo 2087 muškaraca i 1052 žene, a ocjena fleksibilnosti temeljila se na opsegu 20 pokreta u sedam različitih zglobova, s maksimalnom ocjenom od 80. Tokom praćenja, umrlo je 9,6 posto sudionika, većinom od kardiovaskularnih bolesti i raka.

"Vjerovatnost smrtnosti tokom 13 godina praćenja bila je manja od jedan posto kod muškaraca čija je ocjena fleksibilnosti bila viša od 49, a kod žena s rezultatom iznad 56. Nasuprot tome, muškarci i žene u deset posto najnižih rezultata imali su znatno višu stopu smrtnosti, od 26,9 posto za muškarce i 18,2 posto za žene“, objašnjava dr. Claudio Gil Araújo, vođa studije.

Prema njegovim riječima, smanjena fleksibilnost nije samo simptom loših životnih navika, već bi mogla biti i prediktor smanjenog preživljavanja.

Suautor studije, kardiolog Barry Franklin, dodaje kako su muškarci s najlošijom fleksibilnošću imali gotovo dvostruko veću vjerovatnost umiranja u spomenutom periodu, dok je kod žena ta vjerovatnost bila gotovo pet puta veća.

Kritike i ograničenja studije

Studija nije prošla bez kritika. Većina sudionika bili su imućni ljudi, što ograničava primjenjivost rezultata na širu populaciju. Također, istraživači nisu kontrolisali varijable poput vremena kada je mjerena fleksibilnost tokom dana, prehrambenih navika ili nivoa tjelesne aktivnosti. Iako se fleksibilnost može povezivati s zdravljem, smanjenje fleksibilnosti također može biti rezultat loših životnih navika, a ne nužno uzročni faktor smrtnosti.

"Iako je mobilnost i raspon pokreta važan za dugoročno zdravlje, studija ne nudi dovoljno dokaza za preporuku istezanja kao metodologije za smanjenje smrtnosti“, napominje dr. Jonathan Bonnet, stručnjak za vježbanje.

Preporučuje se da vrijeme bude posvećeno aerobnim vježbama i aktivnostima za jačanje mišića dok ne budu dostupni dodatni podaci koji će potvrditi uzročno-posljedičnu povezanost istezanja i zdravstvenih ishoda.

Kvaliteta života

Bez obzira na ove nedostatke, autori studije smatraju da njihovi nalazi pružaju snažnu podršku za važnost fleksibilnosti u očuvanju dugoročnog zdravlja. Fleksibilnost može poboljšati kvalitetu života, ravnotežu te smanjiti rizik od padova, što je posebno važno u starijoj dobi.

"To je razlog zašto fleksibilnost treba biti prioritet i za širu javnost i za doktore“, zaključuje Barry Franklin.

Test za dugovječnost

Dr. Araújo je, inače, poznat po svojoj prethodnoj studiji na temu fleksibilnosti, koju je proveo na svojoj klinici sportske medicine Clinimex u Rio de Janeiru. Prvi rezultati sugerišu da sposobnost ustajanja iz sjedećeg položaja na podu može biti snažan prediktor dugovječnosti, dok je nemogućnost stajanja na jednoj nozi više od deset sekundi povezana s povećanim rizikom od smrti u idućih sedam godina.

Stoga, koliko god fleksibilnost bila samo jedan od faktora, možda nas upravo jednostavna vježba istezanja može usmjeriti na put prema dužem i zdravijem životu.