Ritam nade

Tango pomaže osobama sa Parkinsonovom bolesti

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Tango pomaže osobama sa Parkinsonovom bolesti
Foto: Ilustracija

Parkinsonova bolest je progresivna neurološka bolest koja značajno utječe na pokretljivost, ravnotežu i svakodnevne aktivnosti.

Osim klasične fizioterapije, sve se više u praksi koriste alternativne metode koje olakšavaju simptome i poboljšavaju kvalitetu života.

Tango – terapija pokretom

Argentinski tango se pokazao kao izuzetno efikasna terapijska metoda jer uključuje fokus, koordinaciju, ravnotežu, ritam i partnerstvo – sve ono što Parkinson često narušava. Plesni pokreti u tangu zahtijevaju kontrolu tijela, uspravnu posturu, te izvođenje preciznih i namjernih koraka, što direktno djeluje na smanjenje simptoma poput bradikinezije (usporenih pokreta) i poboljšava hod.

Tango se pokazao kao izuzetno učinkovit oblik terapije kod Parkinsonove bolesti. Kombinacija muzike i strukturiranih koraka poboljšava ravnotežu, koordinaciju i funkcionalni hod. Osim toga, tango potiče socijalnu interakciju i ima pozitivan učinak na raspoloženje, smanjujući simptome depresije i anksioznosti.

Stolni tenis

Ova aktivnost poboljšava koordinaciju ruku i očiju, refleksne reakcije i ravnotežu. Redovno igranje može smanjiti ukočenost i pomoći u održavanju motornih funkcija.

Plivanje

Vježbanje u vodi je blago za zglobove, a istovremeno jača mišiće i poboljšava fleksibilnost. Plivanje pruža i osjećaj opuštenosti, što doprinosi boljem općem stanju.

Hodanje i nordijsko hodanje

Svaki oblik hodanja je koristan, ali nordijsko hodanje, koje uključuje i ruke, dodatno poboljšava stabilnost, snagu i kardiovaskularnu izdržljivost.

Biti aktivan ključan je dio terapije kod Parkinsonove bolesti. Tango, stolni tenis, plivanje i nordijsko hodanje mogu biti korisni dodaci standardnoj fizioterapiji – motiviraju, jačaju tijelo i podižu kvalitetu života.