Vježbanje u određeno doba u danu je najbolje za kontrolu šećera u krvi
Prema rezultatima istraživanja objavljenim u časopisu Obesity, vježbanje između 18 sati i ponoći pokazalo se boljim za kontrolu šećera u krvi tokom cijelog dana, prenosi US News.
Ovi rezultati posebno se odnose na osobe s poremećenim nivoom šećera u krvi povezane s dijabetesom, tvrde istraživači. Za potrebe studije, istraživači su testirali 186 odraslih osoba s prekomjernom težinom te pratili njihovu aktivnost i nivoa glukoze u krvi tokom dvije sedmice koristeći uređaje koji su mjerili nivo šećera.
Što su pokazali rezultati istraživanja?
Rezultati istraživanja objavljeni su 10. juna, a pokazuju da bi liječnici "trebali razmotriti optimalno doba dana kako bi povećali učinkovitost programa vježbanja i tjelesne aktivnosti koje propisuju", rekao je Jonatan Ruiz, profesor tjelesne aktivnosti i zdravlja na Univerzitetu u Granadi u Španiji, koji je sudjelovao u istraživanju.
Ispitanici su bili kategorizovani prema tome kada su ostvarili više od 50 posto svoje dnevne umjerene do snažne tjelesne aktivnosti: jutro (od šest sati do podneva), poslijepodne (od podneva do 18 sati) i večer (od 18 sati do ponoći). Rezultati pokazuju da su oni koji su vježbali navečer imali niže nivoe šećera u krvi toom dana, noći i općenito, posebno ako su imali poremećenu regulaciju glukoze. Obrazac je bio isti za muškarce i žene, prenosi US News.
Renee Rogers, viša naučnica za tjelesnu aktivnost i upravljanje težinom na Medicinskom centru Univerziteta u Kansasu, koja nije bila uključena u istraživanje, komentarisala je rezultate.
"Kako se područje kreće prema individualiziranim propisima vježbanja za različite hronične uslove, ova studija pruža dodatne uvide izvan savjeta pacijentima da 'se više kreću'. Umjesto toga, naglašava važnost kretanja što je češće moguće i prioritiziranja aktivnosti od poslijepodneva do večeri, kada je to izvedivo, za regulaciju glukoze", komentarisala je Rogers.