
Osjećaš li se izgubljeno u moru roditeljskih savjeta? Neki kažu da dijete treba spavati s roditeljima dok god želi, dok priručnici preporučuju samostalno spavanje. Šta je ispravno?
Bed-sharing mnogim majkama pruža osjećaj sigurnosti i povezanosti s djetetom, ali kada je vrijeme za prelazak u vlastiti krevet?
Šta kažu stručnjaci i kako to utiče na dijete i roditelje?
Prednosti zajedničkog spavanja
Zajedničko spavanje može imati brojne prednosti, posebno u prve dvije godine djetetovog života. Djeca koja teško spavaju ili se često bude tokom noći mogu osjećati veću sigurnost u prisustvu roditelja. Njihovo disanje i dodir umiruju dijete, što može smanjiti noćne strahove i olakšati uspavljivanje. Također, zajedničko spavanje olakšava dojenje tokom noći, smanjujući potrebu da roditelj ustaje.
Za roditelje, blizina djeteta može donijeti osjećaj sigurnosti i smirenosti, omogućavajući im da lakše prate djetetovo disanje i pokrete. Mnoge studije pokazuju da djeca koja imaju osjećaj sigurnosti noću razvijaju jaču emocionalnu povezanost s roditeljima i osjećaj povjerenja, što može imati dugoročne pozitivne efekte na njihov emocionalni razvoj.
Kada izbjegavati zajedničko spavanje?
Postoje situacije u kojima stručnjaci savjetuju oprez ili potpuno izbjegavanje dijeljenja kreveta. Ako roditelji imaju nemiran san, konzumiraju lijekove koji umanjuju svijest tokom spavanja ili postoji rizik od gušenja zbog mekanih jastuka i pokrivača, preporučuje se da dijete spava u posebnom krevetiću u blizini roditelja. Također, ako zajedničko spavanje negativno utiče na kvalitet sna roditelja, to može izazvati iscrpljenost i povećati stres u porodici.
Kako osigurati sigurno zajedničko spavanje?
Kako bi zajedničko spavanje bilo sigurno, stručnjaci preporučuju:
- Korištenje čvrstog madraca bez viška jastuka i prekrivača.
- Izbjegavanje jastuka i igračaka u blizini djetetove glave.
- Postavljanje bebe na leđa kako bi se smanjio rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS).
- Osiguranje da roditelji nisu pod uticajem alkohola, lijekova ili prekomjernog umora.
Kako postepeno preći na samostalno spavanje?
Ako roditelji žele postepeno odvojiti dijete u vlastiti krevet, ključno je uvesti rutinu spavanja.
Stručnjaci preporučuju:
- Uspostavljanje dosljednog rituala pred spavanje, poput pričanja priča, pjevanja ili maženja.
- Postepeno povećavanje vremena koje dijete provodi u svom krevetu.
- Korištenje prijelaznih objekata poput omiljene plišane igračke ili dekice.
- Izbjegavanje korištenja odlaska na spavanje kao kazne kako bi dijete imalo pozitivan odnos prema svom krevetu.
- Stručnjaci naglašavaju da nema univerzalnog pravila kada dijete treba početi spavati samostalno – to zavisi od njegovog emocionalnog razvoja i porodične dinamike. Međutim, mnogi preporučuju prelazak na vlastiti krevet do polaska u školu kako bi se podstakla samostalnost.
Praznici i zajedničko spavanje
Tokom praznika, kada porodice provode više vremena zajedno, zajedničko spavanje može dodatno pojačati osjećaj bliskosti i sigurnosti kod djeteta. Ipak, važno je održati određenu rutinu i izbjeći nagle promjene koje bi kasnije mogle otežati povratak na uobičajeni režim spavanja.
U konačnici, odluka o zajedničkom spavanju treba biti prilagođena individualnim potrebama porodice, uzimajući u obzir sigurnosne smjernice i dobrobit svih ukućana.