Kada bi djeca trebala prestati dijeliti krevet s roditeljima?
Zajedničko spavanje s djetetom tema je koja često izaziva raspravu među roditeljima.
Neki misle da bi dijete odmalena trebalo spavati samo, dok drugi smatraju da dijeljenje kreveta s roditeljima ima brojne prednosti. Pedijatrica Tanzilya Gedieva podijelila je svoje mišljenje o ovoj temi. Prema njezinim riječima, provedena su brojna istraživanja, ali niti jedno nije dalo konačan odgovor.
"Prvo, vrijedi spomenuti prednosti spavanja vaše bebe u istom krevetu s roditeljima. U djetinjstvu je boravak s majkom noću pogodan za dojenje. Također, bliski kontakt bebe i majke potiče laktaciju i jača emocionalnu vezu majka-dijete. Uznemirenim majkama, koje noću stalno nadziru bebu, zajednički krevet olakšava život i smanjuje tjeskobu," rekla je liječnica.
Neka djeca brže zaspu i duže spavaju kada su pored roditelja
Dodala je i kako neka istraživanja pokazuju da zajedničko spavanje može pomoći djetetu da postane neovisnije tijekom dana jer blizina roditelja noću jača osjećaj sigurnosti. Također, neka djeca brže zaspu i duže spavaju kada su pored roditelja. Prema stručnjakinji, djeca koja spavaju s roditeljima imaju manje šanse za noćne more ili probleme poput noćnog mokrenja.
"Postoje dokazi da odrasli, koji su kao djeca dijelili krevet s roditeljima, imaju bolju emocionalnu stabilnost, niže razine anksioznosti i više samopouzdanja", istaknula je.
No, Gedieva upozorava i na moguće negativne strane zajedničkog spavanja.
"U djetinjstvu, nepravilna organizacija djetetovog mjesta za spavanje, pušenje ili zarazne bolesti roditelja mogu negativno utjecati na zdravlje djeteta. Također, ako roditelji ne štite djetetov san, primjerice, paljenjem svjetla, korištenjem telefona u krevetu ili razgovorima, dijete se može često buditi i imati problema s ponovnim uspavljivanjem. Nekim roditeljima, zajedničko spavanje također može uzrokovati nesanicu i stres, osobito u prvoj godini djetetova života", objasnila je.
"Svako dijete je jedinstveno"
Napomenula je i kako djeca, koja od početka spavaju u vlastitom krevetu, često brže zaspu i razvijaju vlastitu rutinu. Ipak, uspoređujući djecu koja su uvijek spavala odvojeno i onu koja su u ranom djetinjstvu dijelila krevet s roditeljima, pokazalo se da su potonji dublje spavali i lakše zaspali.
"Većina dobrobiti zajedničkog spavanja nestaje u dobi između šest i osam godina, no kod djece s emocionalnim poteškoćama zajedničko spavanje, čak i u školskoj dobi, može pomoći u smanjenju tjeskobe", dodala je Gedieva.
Zaključila je da ne postoji univerzalan odgovor na pitanje kada bi dijete trebalo početi spavati odvojeno. "Svako dijete je jedinstveno i zahtijeva individualan pristup. Osim samog kreveta, važno je obratiti pozornost na sanitarne i higijenske uvjete, kao i na odnose među roditeljima i prema djetetu. Umjesto slijepog pridržavanja općih preporuka, roditelji bi se trebali konzultirati s pedijatrom kako bi donijeli najbolju odluku za svoje dijete", naglasila je.