prevelike doze

Opasnost tokom gripe: Čepići mogu ozbiljno ugroziti djetetove organe ako se koriste na ovaj način

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Opasnost tokom gripe: Čepići mogu ozbiljno ugroziti djetetove organe ako se koriste na ovaj način
Foto: Pexels

Korištenje čepića za snižavanje temperature kod djece može biti efikasan način za ublažavanje nelagode tokom bolesti, ali stručnjaci upozoravaju da se ne smije pretjerivati.

Prema medicinskim istraživanjima i svjetskim stručnjacima, važno je pridržavati se preporučenih doza i ne koristiti čepiće prečesto, posebno tokom virusnih infekcija poput gripe.

Prekomjerno doziranje lijekova za snižavanje temperature može izazvati ozbiljne nuspojave, uključujući oštećenje jetre ili bubrežnu disfunkciju, a u težim slučajevima može dovesti do akutne intoksikacije.

Temperatura koja ne prolazi

Dr. Anthony Fauci, renomirani imunolog i direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama, upozorava: "Prekomjerna upotreba antipiretičkih lijekova može ometati tijelo u njegovoj borbi protiv infekcija. Umjesto toga, fokusirajte se na udobnost djeteta i pratite simptome kako biste spriječili komplikacije."

Tokom gripe, tjelesna temperatura može narasti i do 39°C, što je prirodan odgovor tijela na infekciju. Međutim, ukoliko temperatura traje duže od nekoliko dana ili prelazi 40°C, potrebno je poduzeti mjere. Prvo, preporučuje se korištenje hladnih obloga, povećanje unosa tekućine i odmor, a tek potom korištenje lijekova prema uputama doktora.

Kada je riječ o čepićima za snižavanje temperature, kao što su oni s paracetamolom ili ibuprofenom, preporučena dnevna doza obično ovisi o dobi i težini djeteta. Većina uputa preporučuje da se čepići primjenjuju svakih 6 do 8 sati, ali nikako više od 3-4 puta dnevno. To znači da dijete ne bi smjelo dobiti više od 3-4 čepića dnevno, ovisno o preporučenoj dozi za uzrast i težinu.

Ipak, važno je napomenuti da čepići ne smiju biti korišteni duže od nekoliko dana bez konsultacije s doktorom, posebno ako temperatura djeteta ne opada ili se pojavljuju drugi simptomi.

Stručnjaci ističu da je najvažnija prevencija, redovni pregledi i pravovremene konsultacije s pedijatrom kako bi se izbjegle komplikacije i osigurao pravilan oporavak djeteta.