ZAKONSKA OBAVEZA

Zašto roditelji ne vakcinišu djecu?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Zašto roditelji ne vakcinišu djecu?
FOTO: Freepik

Procenat redovno vakcinisane djece u Bosni i Hercegovini daleko je ispod preporuke Svjetske zdravstvene organizacije. Najveći pad zabilježen je kod vakcine protiv morbila.

To je, u proteklih nekoliko godina, dovelo do izbijanja čak dvije velike epidemije morbila, kažu ljekari. Zašto je smanjen obuhvat vakcinacije?

Doktori bijeljinskog doma zdravlja mjesecima se bore sa epidemijom morbila. Kako ističu, zbog smanjenog obuhvata vakcinacije i predrasuda o MRP vakcini, ovo je druga epidemija u posljednjih nekoliko godina.

"Primjer je prošle godine epidemija velikog kašlja, neke tamo godine epidemija parotita kod starije djece. Mi se plašimo bolesti koje su dosta ozbiljnije polio, dječija paraliza, difterija, tetanus prilikom povređivanja, tuberkuloze naravno...", ističe dr Stojanka Škorić, specijalistkinja pedijatrije.

Procenat vakcinisanih u našoj zemlji daleko je ispod preporuka Svjetske zdravstvene organizacije, a posebno za neke vrste vakcina, kažu epidemiolozi.

"Obuhvat vakcinom je ispod poželjnih 95 odsto. Mi našoj djeci dajemo 10 plus jednu, deset vakcina, BSŽ na rođenju, vakcinu protiv hepataitisa, pentaksim, kasnije pred polazak u školu se daje MRP vakcina druga doza, a prva sa 12 mjeseci i daje se tentraksim i sa navršenih 14 godina života ditep tetanus", navodi epidemiolog dr Mladen Grujičić.

Da je sve više roditelja koji odlažu, pa i odbijaju vakcinaciju, potvrđuju i u udruženjima roditelja, odakle ističu da je ključna edukacija iz provjerenih izvora, prenosi etto.ba

"Pokušavamo da roditeljima pružimo što više informacija da bi roditelji na temelju prave informacije donijeli odluku. Roditelji najčešće pribjegavaju odlaganju, ne odbijanju, niko ne odbija tek tako, ali se odlučuju za odlaganje dok ne dobiju dovoljno informacija, dok ne donesu odluku koja je najbolja za njihovo dijete", kaže predsjednica Udruženja "Roditelji za prava djece" Jelena Sarafijan.

Osim udruženja, i doktori apeluju na roditelje da odgovore na nedoumice ne traže na društvenim mrežama.

"Vakcina je iskorijenila mnoge bolesti i to su oslabljeni izazivači bolesti koji u orgnaizmu izazivaju stvaranje antitijela... Za svaku vakcinu postoje specifične kontraindikacije koje su jako rijetke i to su imunodeficijencije koje su jako rijetke kod djece", ističe dr Stojanka Škorić.

Vakcinacija djece protiv zaraznih bolesti predstavlja zakonsku obavezu u BiH, a za roditelje koji to izbjegavaju, predviđene su novčane kazne do 2.000 maraka. Kazne izriču inspekcije na 12 nivoa vlasti, ali nema podataka o ukupnom broju kažnjenih roditelja.