“Hikikomori” – bizarna bolest od koje pati milion Japanaca

Milion mladih Japanaca svojevoljno se odreklo kontakta sa drugim ljudima. Oni žive zaključani u četiri zida, gdje surfuju internetom i čitaju stripove. Neki u izolaciji provedu i po trideset godina.
Potrebno je da prođe šest mjeseci u izolaciji da bi osoba bila proglašena “hikikomorijem”
“Hikikomori” je zajednički naziv za sve one koji, prema riječima japanskih stručnjaka, pate od misteriozne “socijalne bolesti”.
Želja za otuđenjem javlja se iznenada i bez očiglednog razloga, a toliko je jaka da “oboljeli” prekidaju svaku vrstu veze sa prijateljima i članovima porodice. Dešava se da prođu mjeseci, ili čak godine, a da ne progovore ni jednu jedinu riječ.
Šteta za ekonomiju
Porast broja “hikikomorija” loše utiče na japansku ekonomiju. Visoko obrazovani pojedinci, čije bi znanje i inteligencija mogli da donesu veliki profit, potpuno su nezainteresovani za bilo kakvu produktivnost. Japanski ljekari se nadaju da će uskoro pronaći lijek za ovo čudno “oboljenje”.
“Ovdje govorimo o potpuno formiranim ličnostima koje su u većini slučajeva visoko obrazovane. To su mladi koji su završili kvalitetne fakultete, izgradili međuljudske odnose i odjednom odlučili da pobjegnu od svega toga”, kaže dr Takahiro Kato, jedan od stručnjaka za ovaj poremećaj, koji je i sam bio “hikikomori”.
Juto Oniši (18) iz Tokija tri godine nije napustio svoju sobu. Dane je provodio pred računarom ili čitajući japanske “manga” stripove i nije imao želju da popriča ni sa kim. Sada je konačno potražio stručnu pomoć.
“Izgubio sam dodir sa stvarnošću. Znao sam da to nije dobro, ali nisam imao snage da bilo šta mijenjam”, kaže Oniši, koji za svoje stanje krivi neuspjeh u srednjoj školi.
Doktor Kato se slaže da su mladi Japanci pod velikim pritiskom koji često ne mogu da izdrže, piše “Daily mail”, prenosi Blic.
“Roditelji od njih zahtijevaju besprijekorne rezultate, a ako ne mogu da ih postignu, osjećaju se bezvrijedno”, kaže on.
(NN)
Povezani članci
SKB Mostar jedini u regiji primjenjuje ‘Loop X’ za neurohirurške zahvate na kičmi
Sveučilišna klinička bolnica (SKB) Mostar u srijedu je predstavila najnoviji iskorak u radu Klinike za neurokirurgiju te bolnice, a riječ...
Projekt Zajednička akcija Best-ReMaP – Promocija zdrave ishrane djece i adolescenata
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine organiziralo je danas sastanak Foruma zainteresiranih/relevantnih subjekata o Zajedničkoj akciji Best-ReMaP u BiH, u...
U Bosni i Hercegovini sve više gojaznih osoba
Broj gojaznih osoba u Bosni i Hercegovini se povećava što utiče na cjelokupno zdravlje stanovništva, rekla je danas sekretar Ministarstva...
Simptom po kojem ćete znati da imate čir na želucu: Pojačava se poslije jela, a komplikacije su opasne po život
Čir na želucu je prilično često oboljenje gastrointestinalnog trakta i predstavlja oštećenje sluzokože želuca. Uzrok U normalnim uslovima postoji fiziološka...