Medicina
Terapija budućnosti ili trend?
Naučnici istražuju može li ova metoda zaista usporiti starenje
Zamjena krvne plazme, poznata i kao plazmafereza, nije nova procedura – već desetljećima se koristi u liječenju autoimunih, neuroloških i hematoloških bolesti. Međutim, posljednjih godina dobija novu pažnju: ovaj put kao potencijalna anti-age terapija.
Dani BHAAAS-a 2025.
Dr. Pojskić o preciznosti koja spašava živote: Robotska asistencija donosi tačnost od 99%
U Sarajevu su svečano otvoreni 16. Dani Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS), koji do 23. juna okupljaju preko 400 stručnjaka i 165 predavača iz oblasti nauke, medicine i tehnologije iz različitih zemalja.
Prvi simptomi
Bolni limfni čvorovi mogu ukazivati na HIV
Jedan od simptoma koji se može javiti u ranoj fazi HIV infekcije jeste povećana osjetljivost i otečenost limfnih čvorova.
značajan iskorak
Novi test može otkriti rak i do 3 godine prije pojave simptoma
Naučnici su napravili značajan iskorak u ranoj dijagnostici raka razvijanjem krvnog testa koji može otkriti znakove raka i do tri godine prije pojave prvih kliničkih simptoma.
Prije simptoma
Ugrušak u tijelu? Test koji ga odmah razotkriva
Krvni ugrušci (trombi) mogu biti izuzetno opasni po život – posebno ako se razviju u dubokim venama nogu (DVT) ili putuju do pluća (plućna embolija).
Zaštita kože
Dobili ste pjege tokom vrućina? Tinea versicolor – gljivična infekcija ljeta
Pojava pjega na leđima u ljetnim mjesecima često se pripisuje znojenju, suncu ili alergijskoj reakciji.
vraća snagu i volju
Terapija autićima na daljinski: 'Igra' koja otklanja neurološke tegobe
Terapiju autićima na daljinski su osmislili terapeuti u bečkom domu za nepokretne osobe „Baumgarten“ u pokušaju da pruže alternativu pacijentima koji su „umorni od klasične terapije“. Cilj nije samo fizička aktivacija, već i vraćanje osjećaja radosti, uspjeha i motivacije.
neobično otkriće
Vaša visina može utjecati na šanse za razvoj dijabetesa
Kada govorimo o faktorima rizika za dijabetes tipa 2, najčešće se spominju gojaznost, fizička neaktivnost, nezdrava ishrana i genetika. Međutim, istraživanja iz posljednjih godina donose zanimljiv dodatak ovom spisku: visina tijela.
savjeti
Ovo radimo odmah nakon buđenja, a kardiolozi upozoravaju na posljedice
Način na koji započnemo dan može imati veliki uticaj na naše zdravlje – posebno na zdravlje srca. Iako nije neophodno imati "savršenu" jutarnju rutinu, važno je usvojiti korisne navike i izbjegavati one koje mogu naštetiti organizmu.
Dugotrajni simptomi
Još uvijek ne osjećate mirise nakon COVID-a? Ova tehnika daje rezultate
Gubitak čula mirisa, odnosno anosmija, jedan je od najčešćih neuroloških simptoma Covid-19 infekcije.
nikotin za fokus
Nikotin poboljšava pažnju i koncentraciju: Potencijal ili rizičan eksperiment?
U moru kontroverzi koje okružuju nikotin, istraživanja sve češće pokazuju da on, izuzet iz konteksta pušenja, posjeduje zanimljiva svojstva koja mogu utjecati na mozak i kogniciju. Ipak, niti jedan eksperimenat ne opravdava samostalno korištenje nikotina bez nadzora medicinskih stručnjaka.
Izazovi, prilike i osnaživanje
Nauka i inovacije spajaju dijasporu i stručnjake: Počinju 16. Dani BHAAAS-a u Sarajevu
Od 19. do 22. juna 2025. godine, Sarajevo će ponovo biti mjesto susreta desetina naučnika, stručnjaka, istraživača i umjetnika iz cijelog svijeta, u okviru 16. Dana Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS).
Prešutni infarkt
Znak da ste preboljeli blagi srčani udar, a da toga niste bili ni svjesni
Srčani udar najčešće vežemo uz snažnu bol u prsima, ali kod velikog broja pacijenata on može proći gotovo neprimijećeno.
Hormoni diktiraju ponašanje
Uživate u manipulisanju ljudima? Možda je za to kriva hipertireoza
Kod nekih osoba, sklonost manipulativnom ponašanju može biti posljedica ne psiholoških faktora, već medicinskog poremećaja endokrinog sistema.
Umor koji traje
Neobičan simptom raka debelog crijeva koji često propuštamo
Jedan od često zanemarenih, a važnih simptoma raka debelog crijeva je pojava nekonvencionalne anemije — umora, slabosti i blijede kože bez očiglednog uzroka.
Savjeti iz Hemofarma
Dr. Sanja Umičević Šipka: "Biološka terapija dostupna i u BiH - novi pomak u liječenju psorijaze"
Psorijaza je hronična, ponavljajuća i nezarazna kožna bolest koja pogađa sve veći broj ljudi, kako u svijetu, tako i u Bosni i Hercegovini.
Prevencija GBS
GBS – postporođajna infekcija koja može izazvati smrt majke i djeteta
Postporođajna infekcija bakterijom Streptococcus agalactiae (GBS) predstavlja značajan izazov u ginekološko-akušerskoj praksi zbog potencijalno teških komplikacija koje može izazvati kod majki i djeteta.
Apigenin terapija
Nova nada u liječenju dijabetesa: Regeneracija beta ćelija pomoću prirodnih spojeva
Dijabetes melitus tipa 2, metabolički poremećaj obilježen insulinskom rezistencijom i disfunkcijom beta ćelija, ostaje jedan od najučestalijih izazova moderne medicine.
Hitna reakcija
Retinalna arterijska embolija: Uzrok naglog gubitka vida unutar 90 do 120 minuta
Retinalna arterijska embolija (RAE) predstavlja akutni vaskularni događaj koji dovodi do začepljenja arterija mrežnice, rezultirajući iznenadnim i često potpunim gubitkom vida na jednom oku.
najnovija studija potvrdila
Krvna grupna otkriva koliki je vaš rizik od moždanog udara
Nedavna istraživanja ukazuju na to da krvna grupa može igrati ulogu u riziku od ranog moždanog udara, posebno kod osoba mlađih od 60 godina.