Nema kažnjavanja

Ekvador postao druga latinoamerička zemlja koja dozvoljava eutanaziju

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Ekvador postao druga latinoamerička zemlja koja dozvoljava eutanaziju
Eutanazija / Ilustracija

Ekvador je danas dekriminalizovao eutanaziju, postavši druga latinoamerička zemlja koja je dopustila taj postupak, kao odgovor na tužbu koju je pokrenula neizlječivo bolesna pacijentica.

Ustavni sud je sa sedam glasova za i dva protiv otvorio vrata ljekarima da pomognu neizlječivim pacijentima da umru i za to ne budu kažnjeni zatvorom.

Kazna za ubistvo "ne može se primijeniti na ljekara koji provodi aktivni postupak eutanazije sa ciljem očuvanja prava na dostojanstven život", stoji u presudi suda.

Tužbu je u augustu pokrenula Paola Roldan, koja boluje od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), progresivnog neurološkog stanja poznatog i kao Lou Gehrigova bolest.

Ona je u tužbi osporila članak ekvadorskog kaznenog zakona koji je eutanaziju smatrao ubistvom za koje je predviđena kazna između 10 i 13 godina zatvora.

"Želim počivati u miru. Ono što doživljavam je bolno, usamljeno i okrutno", rekla je Roldan, prikovana za krevet, na sudskom ročištu u novembru putem videoveze.

Nakon presude je poručila da je Ekvador postao "malo slobodniji i dostojanstveniji".

"Borba za ljudska prava nikada nije popločan put", rekla je.

Kolumbija je bila prva zemlja koja je dekriminalizovala eutanaziju, 1997. godine.

Zakonodavci u Urugvaju i Čileu trenutno raspravljaju o tom pitanju, dok Meksiko ima takozvani zakon o "dobroj smrti" koji dopušta pacijentu ili njegovoj porodici da odustane od održavanja života .

Nakon proučavanja Roldaninih argumenata, sud u ovoj tradicionalno konzervativnoj, većinski katoličkoj naciji presudio je da bi "nekome ko prolazi kroz takvu situaciju bilo nerazumno nametnuti obavezu da ostane živ".

"Svako ljudsko biće može donositi slobodne i utemeljene odluke kada je njihov lični razvoj ugrožen, što... uključuje mogućnost okončanja intenzivne patnje uzrokovane ozbiljnom i nepovratnom tjelesnom povredom ili ozbiljnom i neizlječivom bolešću", navodi se.

Sud je zadužio Ministarstvo zdravstva da u roku od dva mjeseca izradi pravilnik o postupku. Ured pučkog pravobranitelja trebao bi izraditi nacrt zakona o eutanaziji u roku od šest mjeseci koji bi Kongres odobrio u roku od godinu dana.

Roldanin otac, koji potpuno podržava kćer, rekao je novinarima da ima pomiješane osjećaje o ishodu slučaja.

Postoji "zadovoljstvo što je Paola uspjela ostvariti historijski događaj, to je naslijeđe za ekvadorsko društvo", rekao je.

Ali mu je "srce napola slomljeno jer bi ishod mogao biti smrt moje kćeri".