prvi ove vrste

Lijek za produženje života pasa mogao bi biti u prodaji do 2026.

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Lijek za produženje života pasa mogao bi biti u prodaji do 2026.
FOTO: Ilustracija

Lijek nazvan LOY-001 trenutno je u procesu odobrenja američke Agencije za hranu i lijekove (FDA). Ovo je prvi lijek ove vrste koji cilja na metaboličko zdravlje pasa s ciljem usporavanja procesa starenja.

Naučni napredak u području veterinarske medicine mogao bi uskoro donijeti prekretnicu u brizi za zdravlje i dugovječnost naših četveronožnih prijatelja. Američka biotehnološka tvrtka Loyal iz San Francisca nalazi se na pragu odobrenja prvog lijeka koji bi mogao značajno usporiti proces starenja kod pasa.

Lijek nazvan LOY-001 trenutno je u procesu odobrenja američke Agencije za hranu i lijekove (FDA), a očekuje se da bi mogao biti dostupan na tržištu već 2026. godine. Ovo je prvi lijek svoje vrste koji cilja na metaboličko zdravlje pasa s ciljem usporavanja procesa starenja.

Kako lijek djeluje?

LOY-001 je posebno razvijen za pse teže od 18 kilograma i djeluje na nekoliko ključnih područja:

- Usporava metaboličke promjene povezane sa starenjem
- Smanjuje utjecaj bolesti povezanih s dobi
- Održava kvalitetu života starijih pasa
- Cilja na temeljne mehanizme starenja

Prema riječima Celine Halioua, izvršne direktorice tvrtke Loyal, razvoj ovog lijeka rezultat je višegodišnjeg pažljivog rada njihovog naučnog tima. Posebno je značajno što trenutno na tržištu ne postoji niti jedan drugi lijek koji služi ovoj svrsi. 

Moguće implikacije za ljudsko zdravlje

Dr. Carmen Castaneda Sceppa, dekanica na Bouvé College of Health Sciences na Northeastern univerzitetu, ističe kako bi ovaj napredak mogao imati značajne implikacije i za razumijevanje ljudskog starenja. Metaboličke promjene počinju već oko 30. godine života, posebno u pogledu mišićne mase, što ima važnu ulogu u održavanju zdravlja.

Važnost holističkog pristupa zdravlju pasa

Dok čekamo dostupnost ovog revolucionarnog lijeka, stručnjaci naglašavaju kako je za dugovječnost i zdravlje pasa i dalje ključno:

- Osigurati uravnoteženu i kvalitetnu prehranu
- Održavati redovnu fizičku aktivnost
- Provoditi redovne veterinarske preglede
- Voditi brigu o mentalnom zdravlju psa
 
Iako se pojedini prirodni pripravci, poput mušmule, spominju kao potencijalni saveznici u borbi protiv starenja, važno je napomenuti da trenutno ne postoje naučni dokazi koji bi potvrdili njihovu učinkovitost u produženju životnog vijeka pasa. Antioksidativna i protuupalna svojstva određenih biljaka mogu doprinijeti općem zdravlju, ali ne mogu se smatrati zamjenom za stručnu veterinarsku skrb.

Naučnici se nadaju da bi uspjeh ovog lijeka mogao potaknuti razvoj sličnih preparata i za druge vrste životinja, pa čak i za ljude. Međutim, do njegove dostupnosti na tržištu, ključno je nastaviti s provjerenim metodama brige o zdravlju naših četveronožnih prijatelja, piše Joe.co.uk.