žene podložnije

Simptomi alergije na hladnoću: Kako prepoznati ozbiljne reakcije?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Simptomi alergije na hladnoću: Kako prepoznati ozbiljne reakcije?
Foto: Shutterstock

Alergija na hladnoću je specifičan oblik alergijske reakcije, često neprepoznat, koja nastaje kada koža dođe u kontakt s niskim temperaturama, vjetrom ili hladnim predmetima.

Pogađa 5% ljudi i obično je prisutna kod osoba koje su preosjetljive na promjene temperature.

Najčešći simptomi pojavljuju se na otkrivenim dijelovima tijela, poput lica i ruku, u obliku crvenila, svrbeža ili oticanja, što se pogoršava nakon izlaska na hladan zrak ili dodira s hladnim predmetima.

Kod nekih ljudi, reakcija može izazvati ozbiljnije poteškoće poput oticanja usana ili ždrijela, a u rijetkim slučajevima može uzrokovati anafilaktički šok, što zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Zašto su žene sklonije ovoj alergiji?

Tačan uzrok alergije na hladnoću nije u potpunosti objašnjen, smatra se da je osjetljivost na hladnoću povezana s genetskim faktorima, hormonskim promjenama ili prethodnim izlaganjem infekcijama.

Žene, zbog hormonskih fluktuacija, često pokazuju veću sklonost ovoj vrsti alergije.

Prevencija i liječenje

Izbjegavanje izlaganja hladnoći osnovna je preventivna mjera, a utopljavanje u toploj odjeći može ublažiti simptome. Lijekovi poput antihistaminika ili kortikosteroida mogu pomoći u kontroli simptoma, dok posebna krema za hladnoću može pružiti dodatnu zaštitu za kožu.

Alergija na hladnoću može biti i prolazna reakcija na stres ili bolest, ali za mnoge osobe postaje trajni izazov.