
U potrazi za prirodnim alternativama za liječenje nesanice, crni biber (Piper nigrum) postaje predmet sve većeg interesa.
Aktivna komponenta crnog bibera, piperin, pokazuje potencijalnu ulogu u modulaciji neurotransmitera povezanih sa snom, prema sve većem broju eksperimentalnih i kliničkih istraživanja.
Neurotransmiterska osovina sna
Nesanica je kompleksan poremećaj povezan s disregulacijom GABA-ergičkog sistema i disbalansom melatonina, hormona koji reguliše cirkadijalni ritam. Prema studiji objavljenoj u Neurochemical Research (2020), piperin pokazuje anxiolitička i sedativna svojstva upravo putem potenciranja GABA-A receptora. Time se može olakšati proces uspavljivanja i poboljšati kvaliteta sna.
Također, istraživači sa Univerziteta Banaras Hindu University (2021) u eksperimentima na životinjama primijetili su da oralna primjena piperina smanjuje latenciju uspavljivanja i povećava trajanje NREM faze sna, što može biti klinički značajno za pacijente s hroničnom nesanicom.
“Piperin potencijalno pojačava bioraspoloživost melatonina i serotonina — dva ključna neurohormona u regulaciji sna, što ga čini zanimljivim dodatkom u fitoterapiji nesanice", ističe dr. Andrew Weil, stručnjak za integrativnu medicinu iz Arizonskog centra za integrativno zdravlje.
Primjena i sigurnost
Za razliku od farmakoloških sedativa, piperin nije povezan s kognitivnom depresijom ni ovisnošću, ali njegova bioraspoloživost i potencijalna interakcija s lijekovima moraju se uzeti u obzir.
Studije sugerišu da dnevna doza od 5–10 mg piperina može imati uticaj na raspoloženje i ciklus spavanja, pogotovo u kombinaciji s adaptogenima poput ashwagandhe ili valerijane.