U BiH više od 25 posto djece pod rizikom da neće razviti svoj puni razvojni potencijal

EDUS u sklopu obilježavanja 2. aprila „Svjetskog dana svjesnosti o autizmu“ organizira prigodne programe i treninge
Drugog aprila svijet će se ponovo obojiti u plavo i obilježiti Svjetski dan svjesnosti o autizmu te upozoriti javnost na netoleranciju, predrasude, netrpeljivost, neadekvatne socijalne usluge, socijalnu isključenost i na sve probleme s kojima se svakodnevno suočavaju osobe sa autizmom i njihove porodice.
Kako je među djecom kojoj EDUS pomaže, najviše one s poremećajima iz autističnog spektra, ovo udruženje redovno obilježava 2. april, koji je na osnovu Rezolucije UN-a 2007. proglašen Svjetskim danom autizma. Na ovaj dan, cilj je privući što veću pažnju javnosti te educirati ih o autizmu – prirodi poremećaja, životu s autizmom, potrebi i načinima podrške ovoj djeci i njihovim porodicama.
Prema podacima najveće svjetske organizacije za autizam „Autism Speaks“ iz 2018. godine, jedno od 59 djece ima dijagnosticiran poremećaj autističnog spektra.
Udruženje EDUS—EDUKACIJA ZA SVE je u posljednje tri godine radilo istraživanje o modelima ranog otkrivanja i tretiranja autizma kod djece, koje se implementiralo uz podršku Programa podrške marginaliziranim grupama (PPMG) Američke razvojne agencije za međunarodni razvoj (USAID). Tako podaci istraživanja govore da je 25,6% djece u BiH pod rizikom da neće razviti svoj puni razvojni potencijal.
Izvršna direktorica Udruženja EDUS dr. Nirvana Pištoljević, je kazala da istraživački tim EDUS-a kontinuirano radi na razvoju novih instrumenata kako bi se unaprijedio sistem ranog rasta i razvoja u BiH.
„Rana dijagnostika razvojnih poremećaja je ključna za efektivnu intervenciju, te smo zbog toga kroz naše istraživanje razvili EDUS Protokol za skrining autizma za podršku stručnjacima u dijagnostičkom procesu ovog razvojnog poremećaja. Ovo je prvi instrument ovog tipa razvijen u BiH koji će doprinijeti unaprjeđenju usluga za djecu sa poremećajem autističnog spektra i njihove porodice“, ističe Pištoljević.
Problem obrazovanja djece s razvojnim teškoćama daleko je od riješenog, a porodice ove djece se svakodnevno bore s ogromnim problemima zbog manjka institucionalne podrške. U mnogim zemljama, nažalost, odgovarajuće usluge kao što su rana intervencija i odgovarajuće obrazovanje nisu dostupne za ovu djecu. EDUS je trenutno jedini takav pružalac usluga u Bosni i Hercegovini zasnovanih na naučnim metodama rada (rana detekcija, rana intervencija, predškolski program, vannastavni programi, te ljetna i zimska škola) za djecu u dobi od 18 mjeseci do osam godina. Trenutno se bori da pruži usluge za preko 130 djece, dok su mnogi na listi čekanja.
U sklopu obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu EDUS, kao ambasador akcije u Bosni i Hercegovinu, cijeli će mjesec april, obilježiti prigodnim programima i treninzima.
Tako će se u utorak, 2. aprila, u Zemaljskom muzeju u Sarajevu, s početkom u 18 sati, održati izložba dječijih radova, kreativna radionica i koncert Latifa Moćevića. Također, u nedjelju 7. aprila s početkom u 9:00 na parkingu na početku Velike aleje na Ilidži održaće se „Plavi trening“ u saradnji sa Udruženjem „Marathon“ Sarajevo, kako bi se otvorila kampanja „Trčim za nekog s autizmom“. U okviru ove kampanje trkači i trkačice će prikupljati donacije za edukaciju djece iz autističnog spektra i drugih razvojnih poremećaja koje pohađaju EDUS program, prodavajući svoje kilometre koje će trčati na Heineken 0.0 5K proljetnoj trci koja će se održati 20.04.2019. u centru Sarajeva sa početkom u 10:00 sati.
Ako se želite uključiti u kampanju Trčim za nekoga s autizmom prijavite se na: trcimzanekogsautimom@gmail.com ili na broj telefona: 062 696 235 za više informacija.
O AUTIZMU:
Poremećaj autističnog spektra (Autistic Spectrum Disorder- ASD) je neurorazvojni poremećaj koji se javlja u djetinjstvu i traje doživotno. Posljednje informacije najveće svjetske organizacije za autizam „Autism Speaks“ su da 1 od 59 djece su dijagnosticirani sa poremećajem autističnog spektra. Još uvijek nije utvrđen tačan uzrok ovog poremećaja, ali istraživanja ukazuju na to da se radi o kombinaciji genetskih i uzročnika iz okoline. On dovodi do stanja različitosti u strukturi i/ ili funkcionisanju centralnog nervnog sistema, što se manifestuje u tzv. „trijadi simptoma“. Ovi simptomi se, sa različitim stepenom zastupljenosti, obično prepoznaju između druge i treće godine života, ali mogu i znatno ranije:
• teškoće u verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji
• teškoće u socijalnoj interakciji
• ponavljajuća i ograničavajuća ponašanja (stereotipija, kompulsivna i ritualna ponašanja).
Iako medicinski tretman ne postoji, dokazano je da rana intervencija bihevioralnom terapijom, prije četvrte godine života minimalno pet sati dnevno, može značajno poboljšati stanje i izglede za budućnost djece s poremećajem autističnog spektra.
O EDUS-u
EDUS-Edukacija za sve od 2010. aktivno radi na unaprijeđenju obrazovanja i podrške djeci sa i bez poteškoća u razvoju, prije svega za djecu sa težim razvojnim poremećajima kao što su autizam i autistični spektar, intelektualne teškoće, Downov sindrom, emocionalni i bihevioralni poremećaji i kombinovane smetnje. EDUS omogućava djeci uključenoj u svoje programe da razviju puni potencijal, roditeljima da nauče kako i sami da rade s djetetom, a stručnjacima da kroz direktan rad s djecom ovladaju naprednom naučnom metodologijom preuzetoj sa vodećeg univerziteta u svijetu u ovoj oblasti- Univerziteta Columbia u Njujorku. Dosad je kroz EDUS-ov program prošlo više stotina djece, iz BiH te zemalja regiona i svijeta, a njih čak 29 uspješno uključeno u redovno školovanje. EDUS je začetnik servisa rane intervencije u našoj zemlji i regionu, autor validiranih instrumenata za procjenu razvoja i izradu individualnih razvojnih programa za djecu, te organizator brojnih akcija i kulturnih aktivnosti kojim se javnosti podiže svjesnost o autizmu i drugim razvojnim poremećajima.
Čuvajzdravlje.ba
Povezani članci
Za još brže mršavljenje: Najbolje mjesto za šetnju koja sagorijeva više kalorija
Šetati po ravnoj popločenoj površini dobar je način da ostanete u fit formi, a pogotovo ako svakog dana napravite 7000...
Pića koja ne smijemo konzumirati ako patimo od visokog krvnog pritiska
Povišeni krvni pritisak ili hipertenzija je tiha, podmukla bolest koja godinama ne mora pokazivati nikakve simptome. Tek kada se manifestiraju...
Promjene na prstima koje mogu biti znak srčanih problema
Naši prsti mogu nam reći mnogo toga o našem zdravlju, objašnjavaju doktori. Upravo zato upozoravaju da reagiramo na bilo kakve...
Simptom koji ukazuje na nedostatak željeza, a javlja se prije spavanja
Željezo je esencijalni mineral za naše tijelo. Potreban nam je za proizvodnju crvenih krvnih stanica, koje su važne za zdrav...