Francuski carski rez: Oporavak je bolji nego kod klasičnog
Francuski carski rezsve je popularnija opcija za porođaj. Ova metoda donosi niz prednosti i olakšava oporavak novoj majci u usporedbi s klasičnim carskim rezom.
Kako se izvodi francuski carski rez?
Nije potrebna prethodna predoperativna priprema, kao ni postavljanje mokraćnog katetera uobičajenog u klasičnom carskom rezu.
Daju se manje doze anestetika i analgetika u trajanju od jednog sata te uspostavlja kompletni blok osjetnih i parcijalni blok motoričkih funkcija.
Ako se tokom francuskog carskog reza hitno odluči promijeniti tehnika u klasični carski rez, daje se epiduralna anestezija.
Zahvat započinje rezom ovojnice ravnog trbušnog mišića u smjeru vezivnih vlakana, zbog čega je manja bol nakon operacije. Mokraćni mjehur nalazi se ispred maternice, stoga se on pogura u stranu, za što je izuzetno važna vještina hirurga kako ne bi oštetio mjehur.
Maternici se pristupi u njenom donjem dijelu, gdje se otvara i porodi dijete. Praktički, dijete samo sebi napravi put, a porodilja pritom aktivno sudjeluje pušući u malenu cjevčicu, pri čemu stišće trbušne mišiće i pomaže u potiskivanju.
Nakon izlaska djeteta slijedi šivanje sloja maternice i trbušne stijenke, a koža trbuha zalijepi se tkivnim ljepilom.
Poodilja se sljedeća dva sata posmatra u sobi za oporavak te je se nakon zahvata, čim joj se vrati čulo, potiče na kretanje i spontano mokrenje.
Indikacije za francuski carski rez
Ne postoje još istaknute značajke specifične za francusku metodu, ali apsolutne indikacije za carski rez su:
- disproporcija zdjelice i veličine djeteta
- korioamnionitis (upala plodovih ovoja)
- anatomska deformacija zdjelice
- eklampsija
- prolaps pupčane vrpce
- placenta previa (nisko ležeća posteljica)
- atipičan položaj djeteta u maternici
- prijašnji carski rez
Prednosti francuskog carskog reza
- ne traje vremenski duže od klasičnog carskog reza
- ne ulazi se u trbušnju šupljinu
- manja je bol
- nema umetanja katetera u mokraćni mjehur, čime se smanjuje šansa za razvoj uroinfekcije
- porodilja ostaje u bolnici do tri dana, ponajviše zbog novorođenčadi koja treba proći uobičajne preglede
- nakon što joj se vrati čulo, porodilja može samostalno ustati se iz kreveta, hodati, jesti i piti, odlaziti na toalet i tuširati se.
Komplikacije francuskog carskog reza
- ozljeda mokraćnog mjehura
- nastanak hematoma u retropubičnom prostoru (rijetko).
- Oporavak nakon francuskog carskog reza
Nakon francuskog carskog reza porodiljama se prepišu lijekovi protiv bolova poput paracetamola i ketoprofena u slučaju jače boli. Ako ni oni ne pomažu, potrebno je promotriti situaciju zbog mogućeg nastanka komplikacije koja uzrokuje jaku bol.
Uglavnom oporavak teče brže nego kod klasičnog carskog reza jer se porodilje dižu na noge čim osjete da mogu. Prema jednom istraživanju, čak 20 % porodilja u Francuskoj izašlo je iz bolnice bez potrebe za analgeticima.