Svi znamo da je pretjerana konzumacija alkohola loša za zdravlje, no što je s redovitim 'rekreativnim' ispijanjem alkohola u malim količinama?
Kardiolozi strahuju da previše ljudi i dalje vjeruje u mit po kojemu jedna mala čaša vina ili piva ne štete, nego čak pomalo i koriste zdravlju.
Svakodnevno ispijanje alkohola, čak i u vrlo malim količinama povećava rizik od razvoja fibrilacije atrija, poremećaja srčanog ritma, koji je, nakon ekstrasistolije najčešća srčana aritmija.
Stanje je to koje u pacijenata uzrokuje palpitacije, osjećaj nedostatka zraka, bolove u prsištu, omaglice, gubitke svijesti, no može biti i potpuno asimptomatsko pa se problem otkrije slučajno.
Po podacima britanske Nacionalne zdravstvene službe taj problem zahvaća sedam posto starijih od 65 godina. I premda takvo konzumiranje alkohola obično nije opasno po život, može izazvati dosta neugode u životu, a povezuje se i s moždanim udarima.
Povećan rizik od razvoja srčane aritmije
Čak i čašica vina dnevno ostavlja posljedice na zdravlje srca, utvrđeno je u velikoj studiji Centra za srce koji djeluje pri Sveučilišnoj bolnici Hamburg-Eppendorf, u sklopu koje su obrađeni podaci prikupljeni na 100.000 osoba praćenih tijekom 14 godina, a prije nisu patile od fibrilacije atrija.
Istraživanje je pokazalo da se u tih 14 godina u više od 5800 ispitanika prvi put razvila takva vrsta srčane aritmije, a rizik je bio veći što je redovita konzumacija alkohola bila veća.
Pokazalo se da čak i jedna čaša piva ili vina dnevno ili oko 12 grama alkohola, povećava rizik od razvoja srčanih aritmija za 16 posto u usporedbi s osobama koje nisu konzumirale alkoholna pića. Kod osoba koje su dnevno konzumirale dvije čaše alkoholnog pića rizik je porastao za 28 posto.
Autori studije napominju da čašica alkohola s vremena na vrijeme ne predstavlja trenutačan rizik za osobe dobra zdravlja.
Prvi simptomi fibrilacije atrija su palpitacije i ubrzani rad srca. Tim se pacijentima preporučuje da u potpunosti izbjegavaju alkoholna pića.
(Hina)